A magyar kormány egy izgalmas kihívás elé nézhet, miután az orosz és ukrán felek minden eddiginél drámaibb módon zárták le a tárgyalásokat.


"Az orosz földgázszállítás leállt Ukrajnán keresztül Európába, ami következtében a magyar gázrendszer értéke jelentősen, háromszorosára nőtt" - nyilatkozta az Indexnek egy névtelenséget kérő piaci szakértő. Az informátor aktív gázkereskedő, és közvetlenül érintett abban a gazdasági helyzetben, amely alapján az ukrán-orosz gázszerződés januártól már nem érvényes. Szerinte egy figyelemre méltó geopolitikai lehetőség bontakozott ki, amelyet Magyarországnak most ki kell használnia.

A Gazprom, az orosz energiaipari óriás, január 1-jén bejelentette, hogy megszűntek a műszaki és jogi lehetőségei arra, hogy Ukrajnán keresztül folytassa földgázszállításait. Ennek következményeként reggel hat órakor leállították a vezetéket. Ukrajna jelezte, hogy hajlandó újraindítani a szállítást, ám csak abban az esetben, ha nem orosz eredetű gázt küldenek rajta, és az európai vevők a nyersanyagért csak a konfliktus lezárulta után fizetnek. Magyarország viszont a Török Áramlat révén továbbra is biztosítja az orosz gázellátást, de erről még részletesebben beszélünk.

A történet kezdetét érdemes ott keresni, ahol évek óta titkolózás övezte az orosz gázszállításból származó bevételeket. A kereskedelem leállítása révén azonban sok korábban rejtett részlet napvilágra került, ahogy a politikai szereplők is kezdtek beszélni a dolgokról. Az ukrán fél nyilvánosságra hozta, hogy évente 800 millió dolláros veszteséget könyvelnek el, mivel nem hosszabbítják meg a meglévő szerződést. Eközben a hírek arról szólnak, hogy az orosz fél körülbelül 6 milliárd dollárnyi bevételtől esik el.

Kevesen említik, hogy a szlovákok is jelentős veszteségeket szenvednek el, pedig a helyzetük nem rózsás. Az ukrán-szlovák határtól az osztrák határig terjedő tranzitforgalom évente körülbelül 600 millió dolláros bevételt jelentett számukra, amely most veszélybe került. A szerződés megszűnése különösen fájdalmas lesz Szlovákiának és Ausztriának, hiszen Magyarország a beszerzéseit a Török Áramlat irányába terelte. Nem meglepő, hogy Szlovákia nyíltan megfenyegette Ukrajnát, jelezve, hogy nem hagyják szó nélkül ezt a döntést.

Az ukránok jelenleg azt hangsúlyozzák, hogy míg ők 800 millió dollárt veszteségek el, addig az oroszok 6,5 milliárd dollárral sújtva érzik magukat. Ez a válaszuk a háborús helyzetre. Azonban a számok puszta összevetése nem elegendő; fontos figyelembe venni, hogy ezek a veszteségek milyen gazdasági háttérrel rendelkeznek. GDP-arányosan az ukránok veszteségei sokkal drámaibb mértékűek, ami azt jelenti, hogy a háború hatása az ukrán gazdaságra sokkal súlyosabb következményekkel jár, mint az oroszok esetében.

- mondta az Indexnek a piaci forrása, aki az egyik érintett társaság képviselőjeként a neve elhallgatását kérte, ugyanakkor évek óta kereskedik az orosz gázzal. Majd azt is kiemelte, hogy az Európai Unió a korábbi szerződéseknél mindig ott volt a háttérben, de most már egyáltalán nem támogatta a szerződés meghosszabbítását.

A forrásunk alapján a legfőbb hiba valószínűleg az volt, hogy Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke elutazott Moszkvába. "Ezáltal az ukrán nacionalisták kedvező helyzetbe kerültek, hiszen a kijevi vezetők felé azt kommunikálhatták, hogy 'ezek azok, akikkel szerződést szeretnétek kötni a szállításról, miközben csendben Moszkvában paktálnak'" - tette hozzá.

A Brugel elemzésére hivatkozva megállapítható, hogy a Gazprom árszabási stratégiájának függvényében a cég a legversenyképesebb ajánlatokat kínálhat az európai fogyasztók számára. Az elemzések rámutatnak arra, hogy az Európai Uniónak optimalizálnia kell a tárgyalási pozícióját, ha a legelőnyösebb feltételeket szeretné elérni. A valóság azonban az, hogy az orosz nyersanyagok elhagyása sokkal bonyolultabb feladat, mint ahogyan azt Európa kezdetben feltételezte. Jelenleg három lehetséges forgatókönyv körvonalazódik:

Forrásaink szerint van remény a megoldásra: „csupán idő kérdése, hogy az ortodox karácsony után mindenki visszanyerje a józan eszét, leüljön a számítógépe elé, és megnyugodjon. Csendben, amikor már nem lesz reflektorfény, megállapodhatnak.” Ráadásul a nagynyomású földgázvezeték esetleges orosz célponttá válhat, ha a szállítás leáll. Továbbá, Ukrajna az orosz Kurszk régióba való betörés részeként megszerezte az orosz gáz ukrajnai belépésének egyetlen aktív mérőállomását, a Suzda-t.

Mivel a gázvezetékek a kompresszor állomásoknál a föld felett haladnak, valamint a háború előtt sárga kis táblákkal a nyomvonalt kijelölték, így ezt a vezetéket nem nehéz eltalálni. Az egész gázrendszer térképe ott van Moszkvában, hiszen ők építették ki a Szovjetunió idejében. Ahogy az oroszok eddig szisztematikusan az elektromos rendszert lőttek, most itt a lehetőség ezt kiterjeszteni a gázvezetékekre is. Ez az orosz-ukrán-szlovák tranzit leállításának a legnagyobb kockázata.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter november közepén Szentpéterváron tartott beszédet a Nemzetközi Gázfórum keretein belül, ahol hangsúlyozta Magyarország szerepét az európai energiaellátásban. Kiemelte, hogy az orosz gáz eljuttatása nem csupán politikai kérdés, hanem egy alapvető fizikai szükséglet. A miniszter szerint Magyarország számára elengedhetetlen az orosz gáz forrása, és ha szükséges, az alternatív szállítási útvonalakat is mérlegelik a beszerzés során.

A tárcavezető nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az ellátás stabilitását a 2021-ben megkötött, 15 évre szóló hosszú távú szerződés garantálja. Az árak versenyképességét pedig a folyamatosan kötött kiegészítő kereskedelmi megállapodások biztosítják, amelyek lehetővé teszik a megvásárolt földgáz átlagárának csökkentését. Ennek a stratégiának köszönhetően idén Magyarországra 6,7 milliárd köbméter orosz származású földgáz érkezik versenyképes áron.

Érdekes megjegyezni, hogy 2018-ban Szijjártó Péter hangsúlyozta: "Az energiaellátás biztonságának biztosítása Közép-Európa számára az egyik legnagyobb kihívás, amely előttünk áll. Éppen ezért elengedhetetlen a gázbeszerzési útvonalak változatossága, ami különösen fontos Magyarország számára."

Az utóbbi években jelentős fejlődésen mentek keresztül az interkonnektorok, vagyis az összekapcsoló vezetékek, amelyek lehetővé teszik a földgáz kétirányú szállítását. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy jelenleg csupán Szlovénia az egyetlen olyan szomszédos ország, amely nem rendelkezik közvetlen gázvezetéki kapcsolattal Magyarországgal. Ezen a hiányosságon a 2023 októberében Budapesten aláírt magyar-szlovén megállapodás keresztül kívánnak javítani.

Az Északi Áramlat 1-2 és a többi gázvezeték - a Török Áramlat kivételével - 2022 óta fokozatosan megszűnt az Oroszország és Európa közötti energiaforrásként funkcionálni. Ennek következtében Magyarország szerepe a gázellátásban jelentősen megnövekedett. Jelenleg csupán a Török Áramlat képes orosz gázt szállítani, amely ráadásul az Európai Unió területére a magyar-szerb határon keresztül érkezik.

"Magyarországból egy gázkereskedelmi csomópont lehetne" - összegezte a forrásunk, aki szerint ugyanakkor a szabályzással kapcsolatban vannak komoly problémák. Több potenciális kereskedőt elrémisztett az un. MEKH felügyeleti díj, ami eredetileg (2008, Gáztörvény) egy jó ötlet volt, de mára már túl jutott rajta az idő.

A legújabb fejlemények kapcsán több szakértő is kifejezte véleményét lapunknak arról, hogy amennyiben Magyarországon előrelépés történik a szabályozás átláthatóságában és a kereskedőbarát környezet megteremtésében, akkor minden feltétel adott ahhoz, hogy a hazai földgázkereskedelem nemzetközi szinten is kiemelkedő szereplővé váljon. "A szlovák tranzit leállítása egy rendkívüli lehetőséget teremtett a magyar piacon. Jelenleg a magyar gázrendszer valóban regionális vezetővé léphet elő, de ehhez elengedhetetlen lenne a szabályozási környezet további javítása és kiszámíthatóságának növelése" - nyilatkozta egy nemzetközi piaci forrásunk.

Related posts