Müller Cecília felelős szerepet játszik abban, hogy megítélje, vajon egy óvodai vagy iskolai egészségfejlesztési program összhangban áll-e az Alaptörvénnyel.

Több év késéssel, de kitalálta a kormányzat, ki és milyen feltételekkel tarthat az óvodákban, iskolákban felvilágosító vagy más, "testi és lelki egészségfejlesztő foglalkozást". Megvan az is, hogy az országos tiszti főorvos ítéli majd meg, ezek a "gyermekvédelmi" törvénynek és az Alaptörvény szellemének megfelelnek-e.
Nem sietett a részletszabályok kitalálásával a kormányzat, hiszen három és fél évvel a "gyermekvédelmi" törvény elfogadása után csak mostanra készült el a Belügyminisztérium azzal a mindössze 4 oldalas rendelettervezettel, amely megállapítja "a gyermek, a tanuló testi és lelki egészségének védelmével kapcsolatos feladatokban közreműködőkre vonatkozó szabályokat".
A kormány hivatalos weboldalán közzétett tervezet a gyermekintézmények, mint óvodák és iskolák számára kidolgozott részletes szabályozásokat tartalmaz. Ezek a szabályok általánosan a "testi és szellemi egészségfejlesztéssel" kapcsolatos programokra és azok megvalósítóira vonatkoznak. Külön hangsúly kerül a kábítószerfogyasztás káros hatásaira és az internet használatának potenciális veszélyeire, ám a szexuális felvilágosítással kapcsolatos programokat nem emelik ki.
A téma különös figyelmet érdemel, mivel a "gyermekvédelmi" törvény körüli viták jelentős politikai és társadalmi feszültségeket generáltak. A Fidesz ugyanis összekapcsolta a pedofíliát a homoszexualitással, ami széleskörű kritikát váltott ki. Ennek következményeként az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, amelyre hivatkozva az Orbán-kormány gyakran "büntetésről" beszél, amikor az uniós támogatások befagyasztásáról szól. Ez azonban nem közvetlenül kapcsolódik a törvényhez, hanem inkább a politikai narratíva része.
A Fidesz 2021-ben bevezetett "gyermekvédelmi" törvénye lényegében megakadályozta, hogy külső szakemberek szexuális felvilágosító programokat tartsanak óvodákban és iskolákban. Ezen kívül a jogszabályok bizonytalansága miatt a pedagógusok számára is nagy kihívást jelentett, hogy biológia vagy osztályfőnöki órák keretein belül hasonló témájú foglalkozásokat szervezzenek.
A törvény nem zárta ki a különböző foglalkozások lehetőségét, csupán a későbbiekben kiadott végrehajtási rendeletekben határozta meg azok részletes szabályait. Azonban a törvény elfogadása után viszonylag hamar megalkották az egyes részletszabályokat – ilyen például a könyvfóliázás, amely számos vitát generált. Ezzel szemben az óvodai és iskolai foglalkozásokat érintő szabályozás sem 2021-ben, sem azt követően nem került napvilágra, ami különösen figyelemre méltó, tekintettel arra, hogy Orbán Viktor kiemelt célként tűzte ki a gyermekek védelmét.
A helyzetet nem befolyásolta az sem, hogy a kormány a 2022-es országgyűlési választásokkal egy időben "gyermekvédelmi" népszavazást is rendezett. Ez a népszavazás, amely mind a négy feltett kérdés esetében érvénytelennek bizonyult, mégis gyakori hivatkozási alapot szolgáltatott a Fidesz számára a kritikusok és az Európai Bizottság elleni küzdelem során. Közben a kormány "LMBTQ-propagandát" emlegetve, félelemkeltő képekkel, például óvodásokat átnevelni szándékozó drag queenekkel próbálta elijeszteni a közvéleményt.
Bár az évek múlásával a helyzet nem változott lényegesen, a jogszabályok világos irányelveket nem adtak. A törvény egyértelműen kimondta, hogy csupán államilag elismert szervezetek végezhetnek szexuális felvilágosítást óvodákban és iskolákban. Azonban a szükséges engedélyezett szervezetek listájának hiánya, valamint az elvárt követelmények tisztázatlansága továbbra is problémát jelentett. Mindeddig csupán egy 2021-ben közzétett minisztériumi rendelet tartalmazott némi iránymutatást ezzel kapcsolatban:
Csak olyan külső szervezetek vagy egyének vehetnek részt az egészségfejlesztési és prevenciós tevékenységekben, akik vagy amelyek az egészségügyért felelős miniszter által kijelölt intézmény szakmai ajánlását megszerezték.
Eddig nem létezett olyan intézmény, amely a szükséges kereteket biztosította volna, így senki sem kaphatott ajánlást. Ezen a helyzeten változtat a legújabb belügyminiszteri rendelettervezet, amely végre meghatározza, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) felelős az óvodai és iskolai foglalkozások lebonyolítására jogosult szervezetek nyilvántartásáért és programjaik engedélyezéséért.
Furcsa, miért éppen ez, a koronavírus-járvány idején országos ismertséget szerzett Müller Cecília országos tiszti főorvos által vezetett szervezet lesz az engedélyező hatóság. Eddig ugyanis az NNGYK leginkább nem a felvilágosító szakmai programok, hanem például gyógyszerek hazai engedélyeztetéséről volt ismert. Ezentúl viszont ők felelnek majd az ilyen programok nyilvántartásba vételéért is, az alábbi feltételekkel:
A rendelettervezet hangsúlyozza, hogy a program nyilvántartásba vételéhez elengedhetetlen, hogy a szervezet és a közreműködő egyén vállalja, hogy rendelkezik legalább hároméves, igazolt szakmai tapasztalattal a foglalkozásához kapcsolódó tevékenység terén. A tervezethez csatolt melléklet tartalmazza a nyilvántartásba vételi kérelem formanyomtatványát, amelyben részletesen be kell mutatni a programot, valamint a programot vezető személy szakmai hátterét és kompetenciáit az NNGYK számára.
Úgy tűnik, hogy a legutóbbi "gyermekvédelmi" intézkedéshez hasonlóan ez a szabály is csupán a rendet fenntartó és adminisztratív jellegű lépés, amelyet a kormány nem tűnik, hogy átgondolt volna. Talán nem az jelenti a legnagyobb akadályt egy gyermek egészséges testi és lelki fejlődésében, ha az iskolában megismerkedik más nemű emberek létezésével, sokkal inkább az, hogy mire elérkezik a szexuális felvilágosító órához, már rég túl van egy nem kívánt terhességen.