Jelenleg az egész világ szeme erre a perre szegeződik.

Ma veszi kezdetét a bírósági eljárás Salman Rushdie megtámadásával kapcsolatosan, a New York állambeli Mayville kicsiny településén. A híres 77 éves író várhatóan tanúként lép a nyilvánosság elé, hogy részletezze az eseményeket.
A héten bíróság elé áll az a férfi, aki Salman Rushdie megtámadásával vádolnak. 2022-ben az indiai származású brit-amerikai író a New York nyugati részén található Chautauqua Intézet előtti színpadon éppen a szólásszabadságról tartott előadást, amikor Hadi Matar felment a színpadra, és késsel rátámadt. Az írót több késszúrás is érte, életveszélyes sérüléseket szenvedett, s bár szerencsésen életben maradt, az egyik szemét elvesztette - írja a The Guardian.
A ma kezdődő per váratlan fordulatokat hozhat a Mayville nevű kis falu életében, ahol a lakosság létszáma alig haladja meg az 1500 főt. E falucska lakói valószínűleg nem készültek fel arra, hogy a média figyelmének középpontjába kerüljenek. Az első tárgyalási napon az esküdtszéket választják ki, ám a procedúra már eddig is kétszer elhalasztásra került 2023 januárja óta. Először Matar ügyvédje Rusdhie Kés című memoárjának kéziratát kérte be bizonyítékként, majd a helyszín módosítását kérte, arra hivatkozva, hogy a megyében nem található pártatlan esküdt. A Kés című könyv angol nyelvű kiadása 2024. április 16-án látott napvilágot, míg magyar fordítása, Greskovits Endre munkájában, április 30-án jelent meg a Helikon Kiadónál. A kötethez kapcsolódóan recenziót is készítettünk.
A buffalói szövetségi bíróság vádirata alapján Hadi Matar, aki Salman Rushdie-t megkéselte, gyilkossági kísérlet és testi sértés vádjával néz szembe, emellett pedig külföldi terrorszervezet támogatása is szerepel a vádak között. A bíróság szerint a merénylet vallási motivációval történt. Matar azonban ártatlannak vallotta magát, és jelenleg óvadék megállapítása nélkül van őrizetben.
A támadónak később vádalkut ajánlottak, amelynek részeként a börtönbüntetése 25 évről 20 évre csökkent volna. A vádalkuban az is szerepelt, hogy ha bűnösnek vallja magát, akkor egy szövetségi vádpontban való bűnösségét is be kellett volna ismernie. Ám Hadi Matar visszautasította az alkut.
Az ügyészek véleménye szerint a támadást a szerző ellen kiadott fatva inspirálta. Jason Schmidt körzeti ügyész viszont kijelentette, hogy ezt a kérdést a tárgyalás során nem fogják érinteni. Schmidt hangsúlyozta, hogy az indíték bemutatása felesleges, hiszen a támadás a nyilvánosság előtt zajlott, és több szemtanú mobiltelefonon is rögzítette az eseményeket.
Salman Rushdie 1988-ban megjelent Sátáni versek című regényével vált világhírűvé, amelyet a legfőbb iráni vezető istenkáromlónak minősített, és fatvát adott ki az író ellen. Az iráni iszlám fundamentalisták 1989 februárjában a világban élő muszlimokat Rushdie megölésére szólították fel a Korán és Mohamed próféta meggyalázásáért. Ezért az írónak hosszú ideig elszigetelten, testőrök védelmében kellett élnie, ám az utóbbi években már szabadabban mozgott a világban, egészen a Chautauqua Intézetben ellene elkövetett merényletig.