Jelenleg a magyarok gazdasági hangulata valóban drámaian romlott.


Novemberben felgyorsult a gazdasági szereplők hangulatromlása Magyarországon. A GKI felmérése szerint a fogyasztók és a vállalkozások pesszimizmusa nyár óta nagyon lassan növekszik, a friss felmérésben viszont egy karakteresebb esést láthatunk a bizalmi indexekben. Az üzleti mutató másfél, a fogyasztói index egyéves mélypontra esett.

A GKI üzleti bizalmi indexe novemberben több mint 2 ponttal esett vissza az októberi szinthez képest. A négy érintett szektor mindegyikében romlottak a jövőbeli kilátások.

Az ipari bizalmi index 3 ponttal, míg az építőipari index 2 ponttal csökkent havi összevetésben. A kereskedők és az üzleti szolgáltatók körében mért mutatók a hibahatáron belül változtak. A kereskedelem továbbra is a legoptimistább ágazat, de az építőipar is szoros versenyt fut mellette. A szolgáltatások terén a hangulat a legkevésbé kedvezőtlen, ami reménysugarat jelenthet a jövőre nézve.

A harmadik őszi hónapban a vállalkozások foglalkoztatási kedve lényegében stabil maradt az októberi szinthez viszonyítva. Az építőipar az egyetlen szektor, ahol tapasztalható némi növekedés ezen a téren.

Agazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése sokat romlott, e mutató 24 havi mélypontjára esett.

Az üzleti szektor összesített áremelési szándékai jelentős növekedést mutattak az előző hónaphoz viszonyítva, ezzel elérve a legmagasabb szintet az utolsó 11 hónapban. Különösen a kereskedelmi ágazatban figyelhető meg az áremelési szándékok fokozódása, ami a legszembetűnőbb változást jelzi.

November hónap egy újabb mérföldkő a GKI fogyasztói bizalmi index történetében, hiszen ez már a harmadik egymást követő hónap, amikor csökkenést mutatott a megelőző hónaphoz viszonyítva, most pedig közel 4 pontos visszaesésről beszélhetünk. Ezzel a mutató 12 havi mélypontját érte el. A lakosság elégedettsége az elmúlt év pénzügyi helyzetével kapcsolatban jelentősen visszaesett, és a következő egy évre vonatkozó várakozások is romlottak az októberi szinthez képest. Az ország gazdasági jövője és a nagyobb értékű vásárlásokra szánt saját források megítélése csak minimálisan romlott, a hibahatáron belül maradva. Eközben az inflációval kapcsolatos várakozások számottevően növekedtek, míg a munkanélküliséggel kapcsolatos elképzelések változatlanok maradtak.

Related posts