A harctéren, Ukrajna fölött, éppen most zúdulnak a lőszerek Észak-Koreából, mintha csak egy sűrű, felfokozott vihar készülődne.

A phenjani rezsim által előállított tüzérségi lőszerek és alapvető rakéták nem tartoznak a legjobbak közé a globális piacon, azonban a gyenge minőséget jelentős mennyiséggel próbálják ellensúlyozni.
A "határkövek nélküli" orosz-észak-koreai kapcsolatok szilárd alapját a kölcsönös katonai támogatás képezi, amely jelentős mértékben hozzájárul a szankciókkal sújtott két ország vezetésének ahhoz, hogy elkerüljék a nyugati kereskedelmi korlátokat. Kim Dzsongun elnök haderejének és lőszereinek biztosítása Vlagyimir Putyin számára lehetővé teszi, hogy cserébe hozzáférjen fejlett nukleáris és tengeralattjáró technológiákhoz. Észak-Korea, Irán mellett, a legfőbb külföldi lőszerellátóvá vált az orosz hadsereg számára.
Az utóbbi 20 hónap során Észak-Korea legalább 4 millió tüzérségi lövedéket juttatott el Oroszországba, amelyeket aktívan bevetettek az ukrajnai konfliktus frontvonalán. Ezek a szállítmányok nemcsak nagyszabásúak, hanem rendkívül rendszeresek is voltak, tengeri és vasúti útvonalakon egyaránt. Ez a folyamatos támogatás jelentősen megerősítette Oroszország haderejének képességeit.
A vizsgált időszak során Phenjan körülbelül 16 ezer lőszerrel töltött konténert küldött szibériai kikötőkbe. A katonai elemzők 64 különböző szállítmányt figyeltek meg az észak-koreai Rajin kikötőből, 2023 szeptembere és 2025 márciusa között. Ezeket a szállítmányokat négy orosz zászló alatt közlekedő konténerhajó (Angara, Maria, Maia-1 és Lady R) végezte. A téli hónapokban a szállítmányok leálltak, részben az időjárási viszonyok és karbantartási munkák miatt, de februártól a tevékenységek újra felpörögtek.
Az American Planet Labs műholdfelvételei és a Reuters hírei alapján a leállás óta a hajók legalább 32 útvonalat jártak be, főként Vlagyivosztok irányába. Innen a rakományt vasúton szállították tovább a Krasznodari területre, amely az Azovi-tenger közelében található.
Bár az egyes konténerek pontos tartalmát nem lehet ellenőrizni, az OSC szakértői úgy számolják, hogy 4-6 millió tüzérségi lövedéket szállíthattak a csomagolásra és a rakomány szerkezetére vonatkozó adatok alapján.
Az ügynökség által vizsgált napi tüzérségi jelentések rávilágítottak arra, hogy bizonyos napokon a felhasznált lövedékek teljes mennyisége 100%-ban észak-koreai eredetű volt, míg más időszakokban ez az arány 75%-ra csökkent. Ennek fényében nem túlzás azt állítani, hogy az orosz tüzérség szinte teljes mértékben áttért a koreai lőszerek alkalmazására, ezzel pedig jelentős terhet vesz le saját hadiiparáról.
2024 nyarán egy a Zaporizzsija körzetében működő orosz egység arról számolt be, hogy D-20 taracklövedékeinek fele 152 mm-es észak-koreai gyártású lövedék volt, és az összes 122 mm-es rakétája szintén Phenjanból származik.
Ilyen nagy mennyiség esetén a kilőtt töltetek minősége és a találati pontosság már másodlagos fontosságú tényezővé válik.
A koreai lőszereket a szakértők vegyes érzésekkel kezelik, hiszen minőségük, hatótávolságuk és megbízhatóságuk komoly kérdéseket vet fel. Ennek ellenére a nagy mennyiségű lőszer lehetőséget biztosít folyamatos tüzelésre, amely bizonyos esetekben találatokhoz vezethet, és egyúttal gyengíti az ellenfél harci morálját. Érdemes megjegyezni, hogy Ukrajna a nyugati lőszerszállítmányok révén jelentős fejlesztéseket ért el, hiszen a korábbi 9/1 lövési arányát 9/6-ra tudta javítani a tüzérségi teljesítményében.
Elemzők figyelmeztetnek arra, hogy ha ezt a "fegyvervezetéket" nem tartják megfelelően ellenőrzés alatt, az jelentős mértékben elmozdíthatja a csatateret Oroszország irányába. Ennek következményeként nem csupán Ukrajna, hanem Európa és Kelet-Ázsia biztonsága is komoly kockázatnak lesz kitéve.