Mindig megőrzi az emlékét az álmainak? Úgy tűnik, sikerült felfedezniük a mögöttes okokat.


Az álmok megfejtésének vágya évezredek óta foglalkoztatja az emberiséget, legyen szó a mögöttes jelentésükről vagy arról, hogy miként idézhetjük fel őket. A legújabb tudományos kutatások azonban új fényt derítettek arra, hogy az álmok reggeli felidézésének képessége nem csupán véletlenszerű, hanem számos tényező összjátékának eredménye.

Olasz tudósok négy éven át tanulmányozták azt a jelenséget, amelyet "reggeli álomfelidézésnek" neveztek el, és eredményeiket a Communications Psychology tudományos folyóiratban tették közzé. Kutatásuk középpontjában az állt, hogy különböző személyiségjegyek és viselkedési minták milyen módon befolyásolják az álmaink emlékének felidézését ébredés után, vagy éppen annak hiányát.

Bár elsőre talán jelentéktelennek tűnik, a kutatók megállapították, hogy ez a képesség és annak megértése komoly hatással lehet az álmok átfogó vizsgálatára. Úgy tűnik, hogy az álmainkra való reggeli emlékezés nem csupán a véletlen műve – emeli ki a Gizmodo összegzésében. A kutatás során kiderült, hogy a személyes attitűdök, a kognitív jellemzők és az alvás dinamikája mind szoros kölcsönhatásban állnak egymással, és együtt befolyásolják, mennyire maradnak meg az álmok emlékképként.

Giulio Bernardi, a kutatás vezető pszichológusa rámutatott, hogy az újonnan felfedezett megállapítások nem csupán az álmodás mögött álló mechanizmusok mélyebb megértését szolgálják, hanem rávilágítanak arra is, hogy az álmok milyen jelentős szerepet játszanak a mentális egészség megőrzésében és az emberi tudatosság fejlődésében.

Bernardi kutatótársaival több mint 200, 18 és 70 év közötti résztvevőt vizsgált. Arra kérték az alanyokat, hogy egy 15 napos időszak alatt jegyezzék fel az álmaikat, és viseljenek alvásmonitorozó órát. A vizsgálati időszak előtt és után ki kellett töltsenek több tesztet és kérdőívet személyes témákról, például arról, hogy mennyire érdeklődnek az álmok iránt.

A kutatók az álmok felidézésének képességei terén széles spektrumot véltek felfedezni, több potenciális befolyásoló tényezővel. Az egyik példa, hogy azok, akik saját bevallásuk szerint "pozitívan" állnak az álmukhoz, és gyakran álmodoznak, azok hajlamosabbak is arra, hogy fel tudják idézni az álmaikat. Sőt, még az is szembetűnő volt, hogy az évszakok is hatással tudnak lenni erre a képességre: tavasszal például sokkal többen tudták felidézni azokat, mint télen.

Azok, akik nem merültek olyan mély álomba, gyakran élénkebben idézték fel álmaikat – ez különösen a fiatalokra igaz. Ezzel szemben az idősebbek gyakran ébrednek azzal az érzéssel, hogy álmodtak, ám a részletek homályba vesznek, és képtelenek visszaidézni az álmaik tartalmát.

A kutatás csupán az első lépést jelenti, és alapot szolgáltat a jövőbeni klinikai kísérletekhez, amelyek segíthetnek feltárni a különböző álmokkal kapcsolatos kérdéseket. Ugyanakkor kiemelendő, hogy a tanulmány önbevallásra épül, ami miatt fennállhat a torzítás lehetősége is.

Related posts