A Mohu háza táján tavaly megmaradt 33 milliárd forint sorsa izgalmas kérdéseket vet fel. Mi történik ezzel az összeggel? Milyen lehetőségek állnak a csapat előtt, hogy ezt a tőkét a legjobban kihasználják? Talán új játékosok szerződtetésére, infrastruktur


Megvizsgáltuk, mi történik azzal az extra bevétellel, amelyhez a Mohu akkor jut, ha nem visszük vissza azokat az italos palackokat, dobozokat és üvegeket, amelyek után vásárláskor kifizettük az 50 forintos visszaváltási díjat.

A visszaváltható palackok begyűjtéséért felelős Mohu Zrt., amely a Mol tulajdonában áll, 2024-es pénzügyi jelentésében az egyéb bevételek között 32,925 milliárd forintot tüntetett fel a DRS, azaz az egyutas palackok visszaváltási díjaként. A cég részletezte, hogy a DRS visszaváltási díjként a forgalomba hozatalkor keletkező kötelezettséget jelenti, amelyet a fogyasztók a palackok visszavitele során kapnak vissza. Azok a palackok, amelyeket a fogyasztók nem váltanak vissza, egyéb bevételként kerülnek könyvelésre.

A visszaváltási rendszer működése a következőképpen alakul: a gyártók minden egyes palack után 50 forintot fizetnek a Mohunak, miután legyártották a visszaváltható csomagolású italokat. Ezt követően a nagykereskedők kifizetik a gyártóknak, amikor az árut készletbe veszik, majd a kiskereskedők is így tesznek a nagykereskedővel. A kiskereskedő ezután megkapja az 50 forintot, amikor a vásárló a boltban kiválasztja és megvásárolja a terméket. Amikor a fogyasztók visszaváltják a palackokat, a visszaváltóhelyen kapják vissza a pénzüket, amit a Mohu utólag kifizet a visszaváltóhelynek. Ahogy a Szabad Európa cikkében is olvasható, más európai országokban a visszaváltási díjat a szelektív gyűjtésért felelős társaság csak akkor kapja meg, ha valóban visszagyűjtötte a palackokat. Magyarországon azonban a Mohu már a folyamat elején megkapja az 50 forintokat, és ezek az összegek akkor is nála maradnak, ha a vásárlók nem hozzák vissza a megvásárolt italos palackokat.

De mi a helyzet a már előre megkapott visszaváltási díjakkal, konkrétan a cégnél tavaly ilyen módon keletkezett, a mérlegben szereplő 33 milliárd forint egyéb bevétellel?

A Mohu értesítette lapunkat, hogy körülbelül 800 millió palackot nem váltottak vissza 2024. december végéig. Azonban a legtöbb ezek közül 2025 folyamán visszaváltásra kerül vagy került. Tájékoztatásuk szerint a 2025-ös visszaváltásokra vonatkozóan céltartalékot állítottak fel a mérlegükben.

Related posts