Mexikó és Kanada válaszul Trump intézkedéseire bejelentette, hogy vámköteles lesz a bourbon whisky is. Ezzel a lépéssel nemcsak a kereskedelmi feszültségek fokozódását jelzik, hanem azt is, hogy komolyan veszik a kölcsönös gazdasági kapcsolatok védelmét.

Azonnali válaszlépésekre készültek a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett büntetővámok miatt érintett államok. Kanada azonnal bevezetett ellenvámokat egy sor amerikai termékre, míg más árucikkek esetében később várhatóak hasonló intézkedések. Mexikó is hasonlóan reagál, és saját intézkedéseket tervez. Kína pedig a Világkereskedelmi Szervezethez fordult panaszával. Az események következtében széles termékkör ára emelkedhet.
Kanada és Mexikó is 25%-os ellenvámokat és egyéb intézkedéseket vezetett be, miután Donald Trump amerikai elnök aláírta azokat a rendeleteket, amelyek vámokat vetnek ki a Kanadából, Mexikóból és Kínából érkező árukra. Az események láncolata feszültséget teremtett a kereskedelmi kapcsolatokban, és rávilágított a globális kereskedelem dinamikájára.
Az amerikai elnök bejelentette, hogy 25-25 százalékos büntetővámot vezet be a két szomszédos ország termékeire, míg a kínai árukra 10 százalékos vámot alkalmaz. Ezzel megkezdődött a kereskedelmi háborúja, és úgy tűnik, hogy az Európai Unió is hamarosan a célkeresztjébe kerülhet.
Nem saját akaratunkból érkeztünk ide, ez nem volt a mi kérésünk.
A BBC jelentése szerint Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szombat este, helyi idő szerint bejelentette Kanada válaszlépéseit. Ezek a lépések összesen 155 milliárd dollár értékű amerikai termékre vonatkoznak, amelyből 30 milliárd dollár értékű árut azonnal, míg 125 milliárd dollár értékűt 21 nap múlva terveznek vám alá vonni. A vámok érinteni fogják többek között a következő amerikai importcikkeket:
Trudeau további, nem vámjellegű lépéseket is kilátásba helyezett a fontos ásványi anyagok és azok beszerzése kapcsán, ám a konkrétumokba nem bocsátkozott.
Mexikó hozzá hasonlóan várhatóan 25 százalékos büntetővámot fog bevezetni, bár Claudia Sheinbaum mexikói elnök egyelőre csak annyit közölt, hogy kidolgozzák a részleteket. Az elnök ugyanakkor "rágalomnak" nevezte Trump állítását, aki arról beszélt, hogy a mexikói kormány együttműködik a bűnszervezetekkel, egyúttal felszólította az USA-t, hogy tegyen többet az illegális fegyverkereskedelem visszaszorítása érdekében, amely révén felfegyverkezik magukat a kartellek.
Mindkét ország vezetője kifejezte, hogy nyitottak a helyzet diplomáciai úton történő megoldására, és hajlandóak együttműködni az Egyesült Államokkal. Ahogy Sheinbaum is megjegyezte:
A kihívásokra nem a vámok bevezetésével, hanem a párbeszéd révén találhatunk megoldást.
Kína közleményt adott ki, amiben elégedetlenségét fejezte ki Trump lépéseivel kapcsolatban, egyúttal jelezték, panasszal élnek a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO), de megfelelő ellenintézkedéseket is tesznek.
Trump intézkedései és a várható reakciók valószínűleg jelentős áremelkedéseket eredményeznek, mivel Mexikó és Kanada gazdasági kapcsolatai szorosan összefonódtak az Egyesült Államokéval. A becslések alapján naponta körülbelül 2 milliárd dollár értékű áruforgalom bonyolódik le a három ország között. Ennek következtében széles termékkörök, beleértve az autókat, faárukat, acéltermékeket és akár fagyasztott rósejbnit is, várhatóan drágulni fognak.