Mellár Tamás: Magyarország egyre inkább egy olyan helyzet felé közelít, amely párhuzamba állítható Görögország korábbi pénzügyi válságával.

Az Európai Bizottság értékelhetetlennek minősítette és visszaküldte Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit. Szerintük a magyar kormány nem ad reális képet a magyar gazdaság kilátásaira vonatkozó kérdésre és csak húzza az időt - írta meg a Euronews még pénteken.
Valdis Dombrovskis, az európai uniós gazdasági biztos, levelet intézett Varga Mihály pénzügyminiszterhez, amelyben kifejezte aggodalmát a magyar költségvetési tervekben tapasztalható jelentős információhiány miatt, valamint a megbízhatatlan adatokra alapozott elemzések miatt. A december 5-én datált levélben Dombrovskis megjegyzi, hogy "úgy tűnik, Budapest késlekedik a reális gazdasági előrejelzések benyújtásával", ami aggasztónak számít az uniós kötelezettségek teljesítése szempontjából.
Ebben a részben még számos lényeges elem hiányzik, vagy további finomításra és tisztázásra van szükség ahhoz, hogy a Bizottság véglegesen értékelni tudja Magyarország középtávú költségvetési terveit.
- írta Dombrovskis. A költségvetési adatok mellett a gazdasági növekedésre, az inflációra és a kamatkiadásokra is problémát jelzett az Európai Bizottság.
A Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője, aki korábban a Központi Statisztikai Hivatal elnöki posztját is betöltötte, a hírre reagálva az ATV Egyenes beszéd című műsorában kifejtette:
Az EU szakértői elolvasták az anyagot, és rájöttek, hogy a magyar költségvetés megalapozatlan, mint ahogyan a 2023-as és az idei büdzsé is az. Tudjuk, hogy semmilyen makroszámot nem sikerült eltalálni: a növekedés mindkét évben alul múlta a valóságot, miközben a hiány közel a duplája lett a tervnek.
Mellár Tamás hozzátette: az ellenzék mellett az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács is kockázatosnak minősítette a kormány által csak békeköltségvetésnek nevezett tervet. Szerintük nem reális a 3 százalékos növekedés, és a 3,7 százalékra tervezett hiány sem tartható. A parlament ugyan december végén szavazhat a költségvetésről, de szerinte "érdekes lesz látni", hogyan befolyásolhatja a döntéshozókat az Európai Bizottság figyelmeztetése.
Ezután megjegyezte, hogy az Európai Unió nem avatkozhat a magyar költségvetés jóváhagyásába, de azzal, hogy a magyar gazdasági mutatókat megalapozatlannak ítélték, egyértelmű üzenetet küldenek a befektetőknek és a hitelezőknek: "Magyarország egy potenciális csődhelyzet szélén egyensúlyoz, ami párhuzamba állítható a görögországi helyzettel."
Az ellenzéki politikus kiemelte, hogy a kormány gazdasági növekedési tervei csupán két stratégiai ágazatra – a jármű- és akkumulátoriparra – támaszkodtak. Sajnos ezek az iparágak most jelentős visszaesést szenvedtek el, és a kormány nem rendelkezik a szükséges eszközökkel ahhoz, hogy újra lendületbe hozza őket.
Muszáj szembenéznünk a dekonjuktúra nehéz időszakával.
- mondta a szakember, majd hozzátette, hogy előbb kellett volna diverzifikálni a magyar gazdaságot.
A videó végén pedig újra kijelentette, hogy Magyarország a gazdasági számok alapján hasonló helyzetben van szerinte, mint a 2008-ban csődközelbe jutott Görögország.