Megérkezett a második uniós állam, amelyik aktívan fellépett a magyar szuverenitásvédelmi törvény ellen.

Mint írtuk, Csehország külügyminisztériuma kedden Prágában közölte a CTK hírügynökséggel, hogy csatlakozni kíván az Európai Bizottság által az Európai Unió Bíróságán tavaly októberben Magyarország ellen a magyar szuverenitásvédelmi törvény miatt indított eljáráshoz. Daniel Drake, a cseh külügyi tárca szóvivője úgy fogalmazott, hogy "olyan jelzéseink vannak, hogy további 12 uniós ország komolyan mérlegeli, hogy társult félként csatlakozna az eljáráshoz".
Esther Martinez, a Reclaim jogvédő civil szervezet vezetője kedden a közösségi médiában bejelentette, hogy Csehország után Dánia is csatlakozik a szuverenitásvédelmi törvény miatt indított jogi eljáráshoz. A bejegyzésben kifejtette, hogy "Dánia a 2015-ben Lengyelországban kezdődött jogállamisági válság óta folyamatosan bizonyítja elkötelezettségét az emberi jogok védelme mellett az Európai Unió Bírósága előtt."
2024 februárjában az Európai Bizottság úgy döntött, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, hivatkozva az uniós jogszabályok megsértésére. Ez a lépés a magyar Országgyűlés által 2023. december 12-én elfogadott, majd 2023. december 22-én életbe lépett új törvény után következett, amely a nemzeti szuverenitás védelmét célozta meg. E témáról korábban részletesen beszámoltunk. Érdekesség, hogy tavaly februárban Magyarországon megalakult a Szuverenitásvédelmi Hivatal is, amely a szuverenitás védelmét hivatott szolgálni.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint a magyar szuverenitásvédelmi törvény ellentétes számos uniós jogszabállyal, beleértve az elsődleges és másodlagos jogi normákat is. Különösen aggasztó, hogy ez a jogszabály veszélyezteti az uniós demokratikus értékeket, a demokrácia alapelveit, valamint az uniós polgárok választási jogait.
Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár elmondta, hogy Magyarország álláspontja ezzel szemben az, hogy Brüsszel azért támadja a szuverenitásvédelmi törvényt, mert annak az a célja, hogy "megakadályozza a külföldi befolyásszerzést a Soros-féle guruló dollárokon keresztül".