A parlament megszavazta, hogy Magyarország elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.

A kormány álláspontja szerint a szervezet immár politikai testületté alakult.
Kedden a parlament 134 igen, 37 nem szavazattal és 7 tartózkodással megszavazta a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépésre vonatkozó javaslatot, amelyet Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes terjesztett elő.
A Nemzetközi Büntetőbíróság "egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt", ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy - és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa - politikai testületté vált - ezekkel a szavakkal jelentette be a kilépést Gulyás Gergely még április elején egy kormányinfón, nem sokkal azelőtt, hogy Netanjahu Budapestre érkezett volna.
A kormány álláspontja szerint Magyarország eddig is különleges helyzetben volt, mivel más ICC-tagállamokkal ellentétben az Országgyűlés soha nem ratifikálta a bíróság statútumát. Ennek következtében a statútum nem vált a belső jog részévé, így senkit, így például az izraeli miniszterelnököt sem lehetett letartóztatni ezen alapulva. Semjén Zsolt már a bejelentés napján előterjesztette az Országgyűlésnek a kilépésről szóló törvényjavaslatot.