Az Egyesült Államok hivatalosan is kifejtette, miért távolították el Rogán Antalt a szankciós listáról. A döntés mögött különböző politikai és diplomáciai megfontolások állnak, amelyek a két ország közötti kapcsolatok javítására irányulnak. Az amerikai ha


A külpolitikai megfontolások, és nem a felmerült korrupciós vádak tisztázása állt a háttérben, amikor Rogán Antal nevét eltávolították az Egyesült Államok külügyminisztériumának szankciós jegyzékéről.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter személyesen tájékoztatta magyar kollégáját, Szijjártó Pétert kedd este arról, hogy Rogán Antalt törölték az Egyesült Államok szankciós listájáról - ezt Tammy Bruce, az USA külügyminisztériumának szóvivője árulta el a The Guardiannek. Bruce közleményében azt is elárulta, miért döntöttek úgy, hogy leveszik Rogánt a listáról:

"A listán való szerepeltetés nem lett volna összhangban az Egyesült Államok külpolitikai prioritásaival."

A szóvivő lényegre törően magyarázta el a döntést. Az amerikaiak által Rogán szankcionálásának alapjául szolgáló korrupciógyanúról Bruce nem tett említést. Ugyanakkor közölte, hogy Szijjártó és Rubio a gazdasági együttműködés lehetőségeiről, valamint a magyar-amerikai kapcsolatok erősítéséről tárgyaltak a legfontosabb területeken.

Az kedd este derült ki, hogy az amerikai külügyminisztérium törölte a szankciós listáról Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert, aki még Trump hivatalba lépését megelőzően, január 7-én került fel oda. A magyar kormány abban bízott, hogy az új kabinet gyorsan visszavonja az intézkedést, ehhez végül 3 hónap kellett.

Azóta viszont egy másik amerikai kormányzati dokumentumban is utaltak a magyarországi korrupcióra, méghozzá abban, amellyel az Európai Unióra kivetett vámokat indokolta az USA. A magyar kormány emögött is igyekezett a leköszönő nagykövetet, David Pressmant sejtetni, ezt azonban a Fehér Ház cáfolta.

Related posts