Elhunyt Ferenc pápa, a világ gyászolja a spirituális vezetőt.


Az első pápa, aki aktívan belevetette magát a közösségi média világába és részt vett podcastokban, igazi úttörőként lépett színre. Ezzel a lépéssel nemcsak a hagyományos vallási kommunikáció határait feszegette, hanem új utakat nyitott a hívekhez való eljutásban is.

A pápa 1936. december 17-én látta meg a napvilágot Buenos Aires-ben, ahol a család elsőszülöttjeként érkezett. Ezt követően még négy testvére született. Eredeti neve Jorge Mario Bergoglio, a Ferenc nevet azonban később választotta magának. Ez a névválasztás különös jelentőséggel bírt, hiszen előtte közel kilencszáz évvel, 913-ban választottak csak olyan pápát, aki új nevet viselt. Ferenc néven Assisi Szent Ferenc tisztelete állt a háttérben, amely kifejezi a pápa szándékát, hogy olyan egyházat kíván vezetni, amely elkötelezett a szegények, a béke és a teremtett világ védelme mellett.

A vallási vezető fiatal éveiben egészen eltérő álmokkal indult el az életúton: vegyésztechnikusnak tanult, és a szülővárosában sikeresen megszerezte a szükséges oklevelet. Azonban sorsfordító döntést hozott, amikor úgy érezte, hogy a papi hivatásra hívást kapott. 1969-ben szentelték pappá, és 1998-tól kezdve Buenos Aires érsekeként vezette a híveket. 76 éves koráig hűségesen szolgálta egyházát. Végül 2013. március 13-án, a történelem ötödik választási fordulója során választották meg pápának, miután XVI. Benedek lemondott.

Megválasztása után a Szent Péter-bazilika erkélyén állva, a hagyományos, díszes ünnepi öltözet helyett egy egyszerű fehér reverendát választott, amely szimbolizálta közvetlenségét. Az aranykereszt helyett egy vaskereszt lógott a nyakában, jelezve, hogy a pápasága alatt is hű maradt elveihez. Folyamatosan a hétköznapi emberek mellett állt, megértve és átélve az ő kihívásaikat és örömeiket.

"Az én népem szegény, és én közéjük tartozom" – ez volt a pápának, Ferenc pápának, alapelve, aki mindig is a közvetlen kapcsolatokat kereste. Számára természetes volt, hogy úgy éljen, mint bárki más, és többször is kifejezte vágyát, hogy kerékpárral és metróval közlekedhessen, ahogyan azt civil életében tette. A Vatikán falain belül is kedvelte, hogy testőrei nélkül sétálhatott, míg máshol ez elképzelhetetlen volt. Ferenc pápa neve hallatán sokaknak a "pápamobil" jut eszébe, amelyből 2024 decemberében új példányt kapott. Ismert volt, hogy a számára fenntartott SCV1 rendszámú Mercedes helyett jobban szerette a gyaloglást, ha csak tehette, inkább a lábát használta, mintsem az autót.

Az otthonától távol, a luxus világától elhatárolódva élt. Elődeivel ellentétben nem a pápai paloták fényűző lakosztályait választotta, hanem a vatikáni Szent Márta-ház 201-es számú apartmanját, amely a második emeleten található. Ez a puritán környezet csupán egy nappaliból és egy hálószobából áll, utóbbihoz saját fürdőszoba is tartozik. A nappali berendezése egyszerű, de funkcionális: egy dívány, néhány kényelmes fotel, egy íróasztal, valamint egy kisméretű televízió foglal helyet benne, így minden szükséges eszköz rendelkezésre áll a mindennapokhoz.

A válással kapcsolatos nézeteit meglepő módon fogalmazta meg, eltávolodva a hagyományos vallási tanoktól. Kifejtette, hogy "a házastársak különélése időnként elkerülhetetlen, sőt erkölcsileg indokolt lehet, hiszen ezáltal megóvhatjuk a gyengébbik felet azoktól a súlyos lelki sebektől, amelyeket az arrogancia, az erőszak, a megaláztatás, a kihasználás és a közömbösség okozhat." E szavakkal a hagyományosan a válást bűnnek tartó egyház vezetőjeként merész álláspontot képviselt.

A homoszexualitás iránti tolerancia mellett állt ki, korábban így nyilatkozott:

"Ha valaki a melegségét vállalja, és az Urat keresi tiszta szándékkal, ki vagyok én, hogy elítéljem?" - válaszolta egy újságíró kérdésére, majd kifejtette, hogy a valódi probléma a lobbikban rejlik, nem pedig az emberek szívében megbúvó vonzalmakban. Ezzel a kijelentésével ő volt az első egyházi vezető, aki nyíltan beszélt a Vatikánban jelen lévő meleg lobbiról.

Megbotránkoztatta az egyházat az evolúciós nézetek elfogadásával is: "Az evolúció és az ősrobbanás elméletei valósak, és Isten nem egy varázsló varázspálcával." Úgy vélte, hogy a tudományos elméletek nem összeférhetetlenek a Teremtő létezésével.

Ő volt az első pápa, aki belépett a közösségi média világába, és nem csupán jelen volt, hanem aktívan interakcióba lépett a hívekkel ezeken a platformokon. Megválasztásának 10. évfordulója alkalmából még egy podcastban is megosztotta gondolatait, ezzel is erősítve a kapcsolatot a híveivel.

Megválasztásának tizedik évfordulóján megosztotta a gondolatait arról, mennyire gyorsan eltelt ez az évtized. 2013 óta folyamatosan aktív volt, mindig új kihívásokkal szembesült. Nyíltan beszélt pápasága legnehezebb és legszebb pillanatairól is. Kiemelte, hogy az egyik legkedvesebb emléke a Szent Péter téren, 2014 szeptemberében rendezett találkozója volt. "Az idősek bölcsessége rendkívül értékes, sokat tanulhatok tőlük, és én is az idősebb generációhoz tartozom" – tette hozzá.

A legfájdalmasabb pillanatokban a háború árnyai kúsznak elő. "Mély szomorúságot érzek, amikor fiatal életek múlnak el. Akár oroszok, akár ukránok, a lényeg az, hogy egyikük sem térhet már vissza az otthonába."

Gyermekként, egy súlyos betegség következtében, elveszítette az egyik tüdejét - ez az élmény mély nyomot hagyott benne, és a későbbi pápává válásához is hozzájárult. A koronavírus-járvány idején reflektált erre a traumatikus időszakra, és kifejtette, hogy ez az élmény gyökeresen átalakította az életét és a világról alkotott nézeteit. Az egészség törékenysége és az élet sebezhetősége új perspektívát adott a számára, amelyet a járvány idején másokkal is megosztott.

"Ez a tapasztalat alapjaiban formálta meg az életemet. Hónapokig tartott, amíg nem tudtam biztosan, hogy túlélöm-e, az orvosoknak sem volt világos a helyzet."

A 88 éves pápa február elején hörghuruttal került kórházba. Ezt követően a Vatikán bejelentette, hogy a pápa tüdejének állapota súlyosbodott, és veseelégtelenség is kialakult. E fejlemények nyomán Ferenc pápa már a búcsúra készült, és az intézkedései is ezt tükrözték.

Related posts