Ferenc pápa elhunyt.


A katolikus egyház vezetője 88 esztendős volt. XVI. Benedek lemondása után Ferenc, az új pápai tisztséget betöltő egyházfő, szintén nem zárta ki a lemondás lehetőségét, amennyiben egészségi állapota azt indokolná. Mindezek ellenére végül haláláig kitartott hivatalában.

Húsvét hétfőn, 7:35-kor, életének 88. évében távozott az élők sorából Ferenc pápa, a katolikus egyház vezetője. A szomorú hírt Kevin Ferrell vatikáni bíboros osztotta meg a világgal.

Ferenc pápát február 14-én szállították a római Gemelli Kórházba, miután több napon át légzési nehézségekkel küzdött. Először hörghuruttal kezelték, majd kétoldali tüdőgyulladást diagnosztizáltak nála. A vatikáni közleményekben "komplex klinikai képről" volt szó, a pápa állapotát pedig kritikusnak írták le. A pápa a kórházi ágyáról kérte az embereket, hogy imádkozzanak érte, miután sorozatban a második vasárnapon nem tudta elmondani a szokásos Úrangyala imádságot.

Ezután azonban újra erőre kapott, és visszatért hivatalába, még húsvét vasárnap, halála előtt egy nappal is szólt az emberekhez.

A római katolikus egyház vezetője 12 éves hivatali ideje alatt többször került kórházba, többek között 2023 márciusában hörghurut miatt kezelték ugyanabban az intézményben.

Ferenc állapota újra élesztette a spekulációkat, hogy mi történhet, ha elveszíti eszméletét vagy más okból képtelenné válik cselekedni. Sokan találgatták, hogy vajon lemond-e a pozíciójáról. Végül azonban a haláláig kitartott hivatalában.

Ferenc pápa, eredeti nevén Jorge Mario Bergoglio, 1936. december 17-én látta meg a napvilágot Buenos Airesben. Fiatalon, 1958-ban döntött úgy, hogy a jezsuita rend tagja lesz, majd 1969-ben szentelték pappá. Karrierje során 1998-tól Buenos Aires érseki tisztségét töltötte be, és 2001-től a bíborosi rangot is elnyerte.

Ferenc a meglepetések pápája volt. Már az a helyzet meglepetés volt, amely megnyitotta az utat a pápasága felé: hatszáz éve nem fordult elő az, ami 2013 februárjában, hogy lemondjon egy hivatalban lévő egyházfő. Egy hónappal később a konklávé megválasztotta az argentin Jose Mario Bergoglio bíborost, aki aztán úgy mutatkozott be, mint a pap, aki a világ végéről jött.

Ő lett az első jezsuita pápa, valamint az első Dél-Amerikából érkező pápa, aki a Ferenc nevet választotta. Ezzel a névvel Assisi Szent Ferencet idézte meg, aki a szegényekkel való szolidaritásáról volt híres. Szent Ferenc élete sokak szemében mélyebben tükrözi Jézus tanításait és életét, mint bármely más figura a keresztény történelemben.

A politika iránti érzékenysége mindig is kiemelkedett. Határozottan állást foglalt a migráció, a háború és a szegénység kérdéseiben, éles kritikával illette a világ vezetőit és a féktelen kapitalizmust. Nyitott szívvel közelített az LMBTQ-közösséghez, és szenvedélyesen szólalt fel a klímaváltozás ellen. Ferenc nagy hangsúlyt fektetett a különböző vallások közötti párbeszédre, különösen fontosnak tartotta, hogy az egyház aktívan keresse az iszlámmal való közeledés lehetőségeit.

Halála előtt nem sokkal napvilágot látott az önéletrajzi kötete, amely a "Remény" címet viseli. Eredetileg posztumusz megjelenésre készült, ám a kötet végül a Remény Jubileumának és a kor kihívásainak hatására még a pápa életében megjelent.

Ferenc pápa a koronavírus-járvány kitörésének évében egy különleges könyvvel rukkolt elő. Az „Álmodjunk együtt” című művében számos aktuális kérdést érintett, beleértve a pandémia hatásait, a globális válságokat, a faji feszültségeket, a társadalmi igazságtalanságokat és a populizmus terjedését. E könyvben a pápa arra hívja fel a figyelmet, hogy közös erőfeszítéssel és együttműködéssel képesek vagyunk szembenézni a világ kihívásaival.

Tizenkét éves pápasága alatt számos országot bejárt, kezdve Brazíliától, és eljutva Dél-Koreán, a Fülöp-szigeteken, Kubán és Irakon keresztül egészen az Egyesült Arab Emirátusokig.

Magyarországon két alkalommal látogatott el, először 2021-ben a Hősök terén tartott szentmisét, majd 2023 áprilisában tért vissza Budapestre.

Ferenc pápa döntése értelmében a Vatikánon kívül, a Santa Maria Maggiore-bazilikában talál majd végső nyugalomra.

Related posts