Meghalt Bertrand Blier, a francia mozi egyik ikonikus alakja, aki Oscar-díjjal is elismerést nyert. Az ő munkássága mély nyomot hagyott a filmművészet világában, és számos emlékezetes alkotása örökre beíródik a filmtörténetbe.


Nyolcvanöt esztendősen távozott az élők sorából Bertrand Blier, az Oscar-díjas francia filmrendező és forgatókönyvíró. E szomorú hírt családja osztotta meg kedden az AFP hírügynökséggel.

A hetvenes és nyolcvanas években tündöklő filmes személyiség, akinek sziporkázó párbeszédei és merész, fekete humora miatt sokan megjegyeztek, Gérard Depardieu lenyűgöző alakításai révén vált igazán népszerűvé. Provokatív vígjátékai, amelyek bátran feszegették a társadalmi tabukat, különösen az „Elő a zsebkendőkkel!” című filmjével hódították meg a közönséget, amely 1979-ben elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat.

Blier hétfő este nyugodt környezetben, szeretett párizsi otthonában, felesége és gyermekeinek társaságában távozott az élők sorából – tudatta fia, Léonard.

A filmes világ szorosan összefonódik Gérard Depardieu nevével, aki pályafutását 1974-ben a „Herék, avagy a tojástánc” című szatírával indította el. Ez a Franciaországban kultikus státuszt elért alkotás, amely Bertrand Blier más filmjeihez hasonlóan provokatív humorral sokkolja a közönséget, a szubverzív művészet egyik kiemelkedő példája. Depardieu karakterei gyakran a társadalom peremén élnek: szélhámosok, szerencsétlen rendőrök és prostituáltak. Az ilyen szereplők miatt sokan bírálják a filmeket, mivel azok a nőgyűlöletet és a férfiak uralta társadalom vázlatát rajzolják meg.

A rendező pályafutása során körülbelül harminc filmet alkotott, és a nyolcvanas években Franciaország egyik legkedveltebb filmművészévé vált. Ezt a népszerűséget legjobban az 1986-os "Estélyi ruha" című vígjátékának sikerével illusztrálhatjuk, amelyet hárommillióan néztek meg a mozikban.

A Hidegtál című filmjéért 1980-ban elnyerte a legjobb forgatókönyvírónak járó César-díjat. Ezt követően a Túl szép hozzád című alkotása a cannes-i fesztivál zsűrijének Nagydíját és három César-díjat hozott, köztük a legjobb női alakításért járót. A kilencvenes és kétezres években Blier filmjei már nem arattak akkora sikert, kivéve A jégkockák zörgését, amelyben az Oscar-díjas Jean Dujardin egy alkoholista írót alakít, aki saját, életre kelt betegségével folytat párbeszédet.

Related posts