A bedőlt vállalat még a felmondások ügyintézését sem végzi el a fizetés nélküli dolgozóival kapcsolatban.

A G.G. Space Kft. gyöngyösi és gyöngyöstarjáni leépítései miatt tovább súlyosbodik a helyzet.
A 24.hu hétfőn közzétette, hogy június 30-án az olasz gyökerekkel rendelkező G.G. Space Kft. mind a 165 alkalmazottjától megválik. A gyöngyösi és gyöngyöstarjáni telephelyeken működő villamosgépkészítő cég munkavállalói eddig nem kapták meg a májusi bérüket, ráadásul június 2-a óta kényszerszabadságon vannak. A magyar vezetőség eközben folyamatosan elkerüli a hivatalos kommunikációt és a munkavállalókkal való megbeszéléseket.
A bérek kifizetésének késlekedése miatt a vállalat munkatársai demonstrációt és munkásgyűlést szerveztek, de sajnos eddig nem értek el eredményt, és a hatóságok még nem reagáltak a problémájukra.
Az egyetlen előrelépés, hogy Kiss Viktor, Gyöngyöstarján polgármestere bejelentette, hogy az elbocsátott dolgozók települési támogatás iránti kérelmet adhatnak be, amely fejenként egyszeri 50 ezer forintos juttatásra jogosíthat. A támogatás feltétele az, hogy a kérelmező gyöngyöstarjáni lakcímmel rendelkezzen, továbbá regisztrált álláskereső legyen. Számos olyan munkavállaló van ugyanakkor, aki máshonnan - a környező településekről - jár be dolgozni a gyöngyöstarjáni egységhez, ők azonban nem juthatnak hozzá a támogatáshoz.
Az ügy hátterében érdekes fejlemények rejlenek: egy olasz sajtóorgánum, a La Provincia Unica május 19-i cikkében arról számolt be, hogy az Európai Ügyészség áfacsalás gyanúja miatt négyéves börtönbüntetést és több mint 9 millió euró értékű vagyonelkobzást indítványozott az olasz bíróságon Paolo Cavadini és Massimo Giovenzanára, akik a G.G. Space Kft. anyavállalatának tulajdonosai.
Június végén a Munkástanácsok Országos Szövetsége képviselői bejelentették, hogy elkötelezetten állnak a nehéz helyzetbe került munkavállalók mellett, és támogatásukról biztosították őket.
Kozma Zsolt, a Munkástanácsok versenyszféráért felelős alelnöke pénteken a friss fejleményekről írásban tájékoztatta lapunkat:
Az elmúlt két nap során számos érintett munkavállaló fordult hozzám, akik kétségbeesetten osztották meg velem, hogy nem kapták meg az ígért felmondásokat. Csak a kilépő papírokat juttatta el nekik a munkáltató, ami mély csalódást okozott számukra.
Ezekből derült ki számukra, hogy tulajdonképpen nincs is már munkaviszonyuk, sőt, úgy tűnik, mintha rendben zajlott volna a bérszámfejtés és a kifizetések is megtörténtek. Ezzel szemben a dolgozók arról adtak tájékoztatást, hogy a májusi és a júniusi munkabérek továbbra sem érkeztek meg, a végkielégítésről és a felmondási időre járó távolléti díj sorsáról pedig semmit nem tudnak. További nyomásgyakorló akciók megszervezését szervezzük, eddig a szükséges jogi lépéseket tettük meg, de fontos ennek a botrányos ügynek a felszínen tartása.
Gyakorlatilag a felszámolási eljárás tűnik egyedüli kiútnak, ha önként nem történik teljesítés rövid időn belül.
- figyelmeztetett, mintha egy titkos üzenetet közvetítene, amely csak nekem szólt.
"A munkáltatói felmondás alaki és tartalmi követelményeknek kell, hogy megfeleljen. Az érvényesség feltétele az írásba foglalás, a felmondás pedig a munkavállalóval történő közléssel lép hatályba. Amennyiben a munkáltató működésével összefüggő okra vezethető vissza a megszüntetés, akkor annak az indokolásból is világosan ki kell majd tűnnie, ennek valóságát és okszerűségét pedig a nyilatkozattevő bizonyítja.
Első körben a részletes foglalkoztatás-felügyeleti hatósági bejelentésekkel tudtunk élni, illetve a jogi képviselet biztosításának lehetőségét teremtettük meg, amely egy esetleges felszámolási eljáráshoz is kapcsolódik." - írta lapunknak Szabó Imre Szilárd ügyvéd, a Munkástanácsok ügyvezető alelnöke.
Hozzátette: "A legrosszabb esetre is készülve, némi reményt ad a "Bérgarancia Alap" az érintettek számára. Amennyiben a felszámoló a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetnél foglalkoztatott munkavállalókkal szemben fennálló bértartozást a felszámolás kezdő időpontját követően a felszámolási költségek fedezetét jelentő bevételek hiánya miatt a bérfizetési napon nem tudja kielégíteni, haladéktalanul kérelmet nyújt be az állami foglalkoztatási szervhez visszatérítendő támogatás iránt."