Matolcsy Ádám: Amennyiben a közvagyonra vonatkozó bűncselekmény gyanúját tapasztalnám, azt állampolgári felelősségemnek megfelelően mindenképpen jelenteni fogom a megfelelő hatóságoknak.


"A lejáratási kísérleteket - melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben - elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt" - írta a Telexnek Matolcsy Ádám, aki az elmúlt hetekben ismét a hírek középpontjába került.

A történet röviden összefoglalva: Matolcsy György jegybankelnök távozásával hirtelen mindenki a fejét kezdte vakarni. Az Állami Számvevőszék feljelentést tett az MNB-s alapítvány gazdálkodásával kapcsolatban, míg a rendőrség hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást. Közben a fideszes politikai körök próbálnak úgy viselkedni, mintha mostanáig nem lett volna tudomásuk arról, hogy problémák merülhettek fel az alapítvány működésében – holott az elmúlt kilenc év során mindent elkövettek, hogy a rendszer átláthatóságát még inkább csökkentsék.

Az Állami Számvevőszék friss jelentése szerint körülbelül 266 milliárd forint közpénz tűnhetett el nyomtalanul. Ezzel szemben az Optima Befektetési Zrt., amelyet egy alapítvány hozott létre, jelentős, körülbelül 500 milliárd forintos vagyonnal bír, amelybe a Neumann János Egyetemért Alapítvány pénzügyi forrásai is beletartoznak. A jelentés külön figyelmet szentelt ennek a helyzetnek.

A jelentés szerint a befektetéseket egy átláthatatlan struktúrán keresztül bonyolították, sok milliárd került Matolcsy Ádám baráti társaságához. Noha a független sajtó évek óta cikkezett az alapítvány, az Optima, illetve Matolcsy Ádám és köre kétes ügyleteiről, sokáig semmi nem mozdult. A crew felemelkedéséről anno videót is készítettünk:

A lap először Hadházy Ákos posztja miatt kereste meg Matolcsy György fiát, a politikus a feleségének több tízmilliós órájáról és szaúdi luxushotelről tett ki képeket. Erre azt választolta, hogy Hadházy és a Telex is "folyamatosan hazudozik az elmúlt hetekben egy nyilvánvalóan politikai indíttatású lejáratókampány keretében".

Itt arra utalhatott, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. legfrissebb mérlege alapján az eszközök soron papíron valóban kimutatható több mint 400 milliárd forintnyi vagyon, amiből a legtöbb, 260 milliárd forint értékpapírokat tükrözött. Azt is írta, hogy apja már adott egy magyarázó interjút a kérdésben. Matolcsy az Indexnek beszélt arról, hogy elfogadhatatlannak tartja az ÁSZ-vizsgálatot, abban szerinte olyan dolgok szerepelnek, amik "egyáltalán nem felelnek meg a tényeknek".

A bevételeivel kapcsolatban elmondta, hogy több külföldi érdekeltséggel rendelkezik, és a legnagyobb részesedése külföldi vállalatokból származik. "A nyilvános adatok révén Önök is betekintést nyerhetnek néhány magyar vállalkozásom árbevételébe és nyereségébe, amely elegendő adózott jövedelmet biztosít családom eltartásához."

Nagy visszhangot keltett a svábhegyi villa ügye, amelyet az MNB alapítványa 2015-ben először kutatási központként vásárolt meg, majd később eladott egy Száraz Istvánhoz köthető magántőkealapnak. Matolcsy György kijelentette, hogy nem költözött be a villába, csupán egy rövid időre kibérelte, ám soha nem tartózkodott benne, amikor az alapítvány birtokában volt. "A svábhegyi villa időszakos bérlésének lehetőségét a Quartz Alapkezelő ajánlotta fel, mivel az alapkezelő intézményi befektetők számára kialakított vagyonkezelési politikája ezt a típusú hasznosítást lehetővé tette." A felesége "édes otthon" kifejezését illetően Matolcsy azt válaszolta, hogy ez Magyarországra utalt, mivel akkoriban éppen külföldre költöztek.

A magántőkealapok körüli tevékenységekről kifejtette, hogy a legjobb megoldás az érintett felek megkérdezése lenne. Azonban hangsúlyozta, hogy "minden tranzakció a hatályos jogszabályi keretek között és piaci árazás alapján zajlik." Amennyiben mégis tudomást szerezne az ellenkezőjéről, azonnal értesítené a megfelelő hatóságokat. "Bármilyen olyan esetben, ahol közvagyont érintő bűncselekmény gyanúja merülne fel, azt állampolgári kötelességemnek érzem, hogy jelzést tegyek a hatóságok irányába."

A lap kérdezte még arról is, hogy Kovács Petra fedőnévvel irányította-e a jegybank vagyonát átvevő cégek működését. "Bár olvastam a Kováts Petra "álnéven" írt sajtóhisztéria cikkeit, mélységesen elítélem azt, hogy a sajtó munkatársai nőként vizionálják személyemet" - írta, hozzátéve, hogy minden kommunikációja a törvényeknek megfelelően zajlott.

Related posts