A magyar gazdasági hangulat másfél éve nem volt ilyen alacsony szinten, és sokan előrejelzik, hogy áremelkedés várható.

A GKI üzleti bizalmi indexe január hónapban a statisztikai hibahatáron belül mérséklődött.
Az ipari és építőipari bizalmi indexek a korábbi felméréshez viszonyítva a hibahatáron belül növekedtek. Ezzel szemben a kereskedelmi index enyhe csökkenést mutatott, míg az üzleti szolgáltatók bizalmi mutatója jelentős mértékben visszaesett. A jelenlegi helyzet szerint a kereskedelem továbbra is a legkevésbé optimista szektor, míg az üzleti szolgáltatások a legnagyobb derűlátósággal bírnak.
A fogyasztói bizalmi index a március-szeptemberi időszakban alig változott, majd a tavalyi őszi hónapokban érezhető csökkenésbe kezdett. A decemberi pozitív korrekciót követte a januári enyhe csökkenés. A lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét kissé jobbnak érezte, mint az előző hónapban. Ugyanakkor a következő 12 hónapra vonatkozó saját pénzügyi kilátásait, illetve az ország gazdasági helyzetét is romlónak értékelte. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése havi alapon nem változott. A lakosság inflációs várakozása kissé csökkent, míg a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátás enyhén javult az elmúlt év utolsó hónapjához képest.
A foglalkoztatási indikátor, ami a vállalkozások összesített foglalkoztatási hajlandóságát jelzi, januárban némileg csökkent decemberhez képest, s ezzel e mutató 19 havi mélypontra esett. Az iparban, az építőiparban és a szolgáltatások terén romlottak a foglalkoztatási szándékok az előző hónaphoz képest, míg a kereskedelemben javuló kilátásokkal lehetett találkozni. A következő három hónapban a vállalkozások 9%-a készül a létszám bővítésére, míg 14%-uk elbocsátásokra készül.
Az árindikátor, amely az üzleti szektor árképzési stratégiáit egyetlen számba sűríti, az idei év első hónapjában enyhe csökkenést mutatott az előző hónaphoz viszonyítva. Különösen a kereskedelmi szegmensben tapasztalható áremelési szándékok erősödtek, míg a többi iparágban visszafogottabb tendenciák figyelhetők meg. A következő három hónap során a vállalatok körülbelül fele tervezi az árak növelését, míg csupán 5%-uk készül árcsökkentésre. Ez a mutató a forint tavalyi gyengülésének gyorsulásával párhuzamosan emelkedett, és továbbra is magas szinten stagnál. A decemberi, kissé kedvezőtlen inflációs adatok után a Magyar Nemzeti Bank is hangsúlyozta az inflációs várakozások felfelé ívelő tendenciáját.
Örömteli hír, hogy a gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése terén, a két hónapos romlást követően, januárban jelentős javulás tapasztalható a decemberi állapothoz képest.