Marine Le Pen sikkasztási ügye: Öt év börtönbüntetés és közügyektől való eltiltás vár rá.
Orbán Viktor szövetségesének, Marine Le Pennek és pártjának, a Patrióták Európáért-frakciót képviselő Nemzeti Tömörülésnek a vizsgálata, mely 2015 óta zajlik, a végéhez közeledik. A vádak szerint az euroszkeptikus párt 4,5 millió eurót sikkasztott el az Európai Parlamenttől, hogy hazai alkalmazottait ebből finanszírozza. Az ügyészek börtönbüntetést kértek Le Penre, és ha a bíróság a vádaknak megfelelően dönt, akkor búcsút mondhat elnöki ambícióinak.
November 13-án a francia ügyészség bejelentette, hogy ötéves börtönbüntetést indítványoznak Marine Le Pen ellen sikkasztás bűntette miatt, egyben öt évre a közhivatalok viselésétől is eltiltanák a szélsőjobboldali politikust. Ez azt jelenti, hogy nem mérettethetné meg magát a következő, 2027-es elnökválasztáson sem, amelynek ő az egyik, ha nem a fő esélyese.
Le Pent és a Nemzeti Tömörülés (RN) 24 tagját - köztük volt és jelenlegi francia törvényhozókat és brüsszeli képviselőket, a párt korábbi vezetőit - azzal vádolják a mintegy hat hete kezdődött perben, hogy 2004 és 2016 között illegálisan használtak fel európai parlamenti pénzeket. 4,5 millió eurós (mai értékén 1,8 milliárd forint) EU-s forrást hazai pártcélokra, nem pedig az európai parlamenti asszisztensi fizetésekre használtak fel a vád szerint.
A párizsi ügyészek Le Penre kérték a legsúlyosabb büntetést a vádlottak közül, mivel EP-képviselő és a párt vezetője is volt. Az öt év börtönbüntetés - ebből három felfüggesztett lenne, kettőben pedig részlegesen, nyomkövető viselésével szabadlábra helyezhetnék - mellett 300 ezer euró kártérítés megfizetésére is köteleznék a politikust, aki ártatlannak vallja magát.
A bíróságon bemutatott bizonyítékok szerint több személynek is európai parlamenti asszisztensi szerződése volt, de csak ritkán vagy egyáltalán nem jelentek meg az Európai Parlamentben, valójában nem volt EU-s feladatuk,
néhány esetben nem is érintkeztek azzal az EP-képviselővel, akinek elvileg dolgoztak. Többen képtelenek voltak körülírni azt is, hogy mi is volt ebben az időben a munkájuk.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung a francia törvényhozás jelenlegi tagját, Julien Odoult hozta fel példaként arra, hogyan zajlott a visszaélés-sorozat. A férfi akkor a pártközpontban dolgozott EU-s bérből, egy e-mailben azidőtájt azt írta Le Pen kabinetigazgatójának:
Nagy vágyam, hogy egyszer ellátogathassak az Európai Parlamentbe. Ez lehetőséget adna arra, hogy személyesen találkozzam azzal az EU-s képviselővel, akit jelöltek között tudhatok.
Odoullal szemben az ügyészség tíz hónap felfüggesztett börtönbüntetést, 20 000 euró pénzbírságot és egy év közügyektől való eltiltást kért. Griset esetében 18 hónap felfüggesztett börtönt és 50 ezer euró bírság megfizetését kérték, és azt, hogy két éven át ne indulhasson választáson.
A tárgyalások folyamán bemutattak egy 2014-ből származó e-mailt is, amelyet a párt akkori képviselője, Jean-Luc Schaffhauser írt az RN akkori pénztárosának, Wallerand de Saint-Just-nak. Az üzenetben a következőket fogalmazta meg: