Ezek az ételek maradandó agykárosodáshoz vezethetnek | 24.hu


Hosszú munkanap után gyakran csábít a kényelem, hogy a tévé elé ülve falatozzunk valami finomat, legyen az chips, édesség vagy éppen egy gyors étkezés. A legújabb kutatások azonban rávilágítanak arra, hogy ezek az ultra-feldolgozott, kalóriadús ételek nem csupán az elhízás kockázatát növelik, de az agyra gyakorolt tartós hatásaik is eddig nem voltak teljesen világosak – egészen mostanáig.

A ScienceAlert által közzétett legújabb kutatás rávilágít arra, hogy még a feldolgozott és egészségtelen élelmiszerek rövid távú fogyasztása is komoly hatással lehet az egészséges emberek agyának inzulinérzékenységére. De miért is olyan lényeges ez? Az inzulinválasz csökkenése az agyban szoros kapcsolatban áll az egészségtelen zsíreloszlás kialakulásával és a folyamatos súlygyarapodással, ami hosszú távon számos egészségügyi problémához vezethet.

Az egészséges embereknél az inzulin segít az étvágy szabályozásában, míg az elhízott embereknél az inzulin elveszíti az étkezési inger szabályozására vonatkozó képességét, ami inzulinrezisztenciához vezet. Sok ember agyában gyenge vagy hiányzik az inzulinreakció, akik így gyakran nagyobb étvágyat tapasztalhatnak.

Az agyi inzulinérzékenység jelei már jóval az elhízás megjelenése előtt észlelhetők.

Mindössze öt nappal azután, hogy az alapon túl 1500 kalóriányi csokoládét vagy ropogóst fogyasztottak, a vizsgálatban résztvevők agyának inzulinérzékenysége drasztikusan csökkent. Ennek eredményeként olyan tüneteket tapasztalhattak, amelyek eddig leginkább elhízott emberekre volt jellemző.

Az MRI-felvételek elemzése azt jelezte, hogy még egy héttel a normál étrend folytatása után is tartósan csökkent inzulinérzékenység figyelhető meg az agyban. Noha a kutatás során nem tapasztaltak számottevő súlynövekedést, a túlevés időszaka elég hosszan tartott ahhoz, hogy a máj zsíros elfajulása már megjelenjen.

Az elhízás problémája tehát nem csupán a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód következménye: az agy inzulinválasza is kulcsszerepet játszhat a folyamatban. Jó hír viszont, hogy ez a helyzet orvosolható, még azoknál is, akik túlsúlyosak vagy elhízottak: korábbi kutatások rámutattak, hogy a rendszeres fizikai aktivitás segíthet visszaállítani az agy inzulinérzékenységét.

Related posts