Már majdnem 5000 milliárd forint érkezett a kormánytól rezsivédelmi támogatás formájában Oroszországba.

A Népszava beszámolója alapján a rezsivédelmi alapból származó összeg jelentős részét az MVM részesült, míg a második legnagyobb kedvezményezett a távhőszolgáltatók csoportja volt. Ezek a cégek szintén az MVM-nek utalták át a kapott támogatást, amelyből az állami vállalat orosz gázt vásárolt.
Az 5 ezer milliárd forinthoz közelítő összeg az, amit a kormány a rezsivédelem keretében 2022 vége óta különböző vállalatoknak és intézményeknek juttatott. Ezek a pénzek végül Moszkvába kerültek, derül ki a Népszava hétfői kiadásából.
A dokumentum 64 vonatkozó kormányhatározat adatait elemezve jutott erre a megállapításra. Az adatok szerint 2022-ben 769 milliárd forint került Moszkvába rezsivédelem címén, míg 2023-ban ez az összeg 2,4 ezer milliárdra emelkedett, 2024-re pedig 1,3 ezer milliárd forintot terveznek. Érdekes, hogy az elmúlt három év során a kormány a honvédelemre, a rendőrségre és a családi pótlékra összesen kevesebb forrást biztosított, mint amennyit a rezsivédelemre fordítottak.
A kormány a 2022 közepi energiaár-robbanáskor hozta létre a rezsivédelmi alapot a lakossági díjak "védelme" és az energiaár-emelkedés tompítása céljával. A fenti összegek javát ebből az alapból a lakosságnak áramot és gázt értékesítő MVM kapta, mivel a rezsicsökkentés miatt az állami energiacég folyamatosan nagy veszteségekkel kell, hogy működjön: megveszi a tőzsdei árakhoz kötötten árazott orosz gázt, majd azt bukással kell, hogy továbbadja a lakossági fogyasztók felé.
A Népszava beszámolója szerint a 2022 végén kifizetett összeg elérte a 4852 milliárd forintot. Ebből a hatalmas összegből 2437 milliárdot az MVM-nek juttattak, hogy kompenzálják a rezsicsökkentés következtében elszenvedett veszteségeit. A távhőszolgáltatók sem maradtak ki a támogatásból, hiszen 831 milliárd forintot kaptak gázbeszerzésre. Érdekes módon, mivel a gázt az MVM-től vásárolják, a kapott összeg jelentős része ismét az állami vállalathoz került, ahonnan valószínűleg tovább folytatódott az útja Moszkvába.
A lakossági rezsidíjak kormányzati támogatását az uniós források felhasználásával valósítják meg, és a Népszava információi alapján nem tapasztalható, hogy az EU szándékában állna megszüntetni vagy felülvizsgálni ezt a gyakorlatot. Ennek ellenére a kormányzati kommunikáció továbbra is azt hangoztatja, hogy "Brüsszel meg akarja akadályozni a rezsicsökkentést."