Már a szomszédos területen is megjelent a legújabb vírus, a kéknyelv-betegség.

Miközben a száj- és körömfájás vírus súlyosan érinti a magyar haszonállat-állományt, újabb fenyegetés közeledik hazánk irányába. A kéknyelv-betegség, amely szintén veszélyezteti az állatokat, már Ausztriában felbukkant, és bár a kockázata jelentősen alacsonyabb, a tejtermékek árára mégis komoly hatással lehet. Magyarországon 10 évvel ezelőtt tapasztalták a kéknyelv-betegség megjelenését, de az akkor regisztrált fertőzöttek esetében a veszély körülbelül fél év alatt megszűnt.
Jelenleg már több mint 244 ausztriai gazdaságot sújt a kéknyelv-betegség, melynek BTV-3 típusa először 2023-ban jelent meg Belgiumban, Hollandiában és Németországban. Az osztrák Heute információi szerint a juhok szenvednek a legjobban, hiszen a fertőzések negyedének végkimenetele tragikus. A szarvasmarhák is erős fájdalmakkal küzdenek a betegség következtében, ami a tehenek tejtermelésére is hatással van. Ennek következtében Európa-szerte megugrottak a tejtermékek árai.
A vírusokkal szemben a védőoltás az egyik leghatékonyabb védekezési forma. Az Európai Unióban eddig három különböző vakcinát hagytak jóvá, és várhatóan ezek iránt hatalmas érdeklődés fog mutatkozni a kontinens szerte.
Azok, akik gyorsan cselekednek, megvédhetik az állataikat és megelőzhetik a nagyobb károkat. 80 százalékos oltási arány a cél, de ettől még nagyon messze vagyunk
- nyilatkozta Christian Zainzinger, a gyógyszergyártás területén dolgozó állatjóléti szakértő. Hozzátette, hogy a kéknyelv-betegség, akárcsak a ragadós száj- és körömfájás vírus, nem hordoz fertőzésveszélyt az emberek számára.
A Nébih legfrissebb tájékoztatása szerint a vírust a törpeszúnyogok terjesztik, de állatok között nem terjed. A kéknyelvbetegség előfordulása elsősorban a melegebb és nedvesebb hónapokban jellemző, míg a tartós hideg és fagy megakadályozza a vírus további elterjedését. Magyarországon 2014-ben bukkant fel a betegség, és Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, valamint Tolna vármegyékben jegyezték fel a kéknyelv okozta fertőzéseket.
A betegség jelei és tünetei:
Azon túl, hogy a vírus nem veszélyes az emberre, az esetlegesen fertőzött állatokból származó hús és egyéb élelmiszerek sem jelentenek kockázatot a Nébih szerint.