Péter Magyar: Elképzelhető, hogy egy kamikaze kormányt alakítunk.


Magyar Péter véleménye szerint a politika nem olyan bonyolult, mint sokan hiszik; csupán tisztességes irányítást igényel az ország ügyeinek kezelésére. Kifejti, hogy nem hajtja a bosszúvágy, de ha hatalomra kerülne, határozottan eltávolítaná azokat az ezer-kétezer embert, akik az ország irányítását kézben tartják, és visszaszerezné a tolvajoktól a jogtalanul megszerzett javakat. Úgy véli, hogy Orbán Viktor egyre radikálisabb módszerekhez folyamodik, hogy megőrizze csapata egységét, ezért egy nehéz másfél évre számít a 2026-os választásokig. HVG-portré.

Amikor Menczer Tamással eszmecserébe bocsátkozott, felfedte, hogy Fülöp Attila államtitkárral közösen ministráltak a Tövis utcai ferences templomban. Milyen érzésekkel idézi fel azt a periódust az emlékezetében?

Szita Teofil atya csak rövid időt töltött el ott, ahol szolgált, de népszerűsége gyorsan teret nyert, így hamarosan új helyre került. Emberi értékeket és humánus hozzáállást képviselt, ami miatt különösen meglepődött, amikor látta, hogy egy másik, hasonló lelki útravalóval rendelkező személy mennyire nem képes megfelelően ellátni a gyermekvédelmi feladatokat. Ráadásul megengedte, hogy a gyermekotthon előtt egy politikai társaság kocsmai hangnemben üvöltözzön, ami mélyen elszomorította őt.

Ki került ki kedvezőbb helyzetből Menczer támadásából, ön vagy az ő személye?

A legnagyobb vesztesként a magyar társadalom került ki ebből a helyzetből. Különösen figyelemre méltó, hogy Orbán Viktor bibliai idézettel támogatta ezt az elnyomó fellépést: "Aki kardot ránt, az kard által vész el." Mi viszont egy kis pozitívumot is tapasztalhattunk, hiszen a rendszerváltó kártya előfizetőinek száma 1500-zal nőtt, és 10 millió forint egyedi támogatást kaptunk. De talán ami még ennél is lényegesebb, hogy számos fideszes ismerősöm úgy érezte, hogy "eddig és ne tovább", ez a lépés volt az utolsó csepp a pohárban. Ha az volt a céljuk, hogy megőrizzék a hűséges táborukat, akkor az a törekvésük nem vált valóra.

Ön a civil életből érkezett, és most az a kérdés, hogyan birkózik meg a lejáratással és a néha túlzónak tűnő rajongással, ami körülveszi? Milyen érzéseket váltanak ki Önből ezek a szélsőséges reakciók, és hogyan találja meg az egyensúlyt e két ellentétes pólus között?

Részben számítottam a támadásokra, de be kell vallanom, egy kicsit alábecsültem a helyzetet. Olyan lejárató kampányt indítottak ellenem, ami a magyar politika történetében is kiemelkedő. Az elején valóban nehéz volt elviselni a nyomást, de idővel sikerült különválasztanom a magánéletemet a politikai szerepemmel. Sokszor eszembe jutott az a bölcs mondás, miszerint "először semmibe vesznek, utána nevetnek rajtad, majd harcolnak ellened, végül pedig te győzöl"! Az is segített, hogy nem volt időm kétségbeesni vagy a támadásokra és a támogatásra koncentrálni, hiszen a tennivalók bősége lekötötte a figyelmemet.

Nem jutott eszébe, hogy esetleg egy szakember véleményét is kikérje?

Sokan mondják, hogy egyszer telítődhet az ember, és összeroppanhat. Valószínű, hogy igénybe fogom venni coach segítségét, de nem magam miatt, hanem azért, hogy végig tudjam vinni a feladatomat.

Mindazonáltal gyorsan belejött a politikusi szerepbe...

Valószínűleg azért vagyok más, mert nem egy eljátszott szerepet viselek, mint sok politikus. Ez a különbség tesz engem nehezebben megfoghatóvá számukra, hiszen nem az ő megszokott mintáik szerint működöm. Úgy érzem, nyitott szemlélettel rendelkezem, és készséggel tanulok, legyen szó új dolgokról vagy akár a saját tévedéseimről is.

Mi az, amit meg kell még tanulnia?

Úgy tartják, hogy ha gyors célokat tűzöl ki, érdemes egyedül nekivágni, de ha valóban távolra szeretnél eljutni, akkor érdemes csapatban gondolkodni. Jelenleg az a kihívásom, hogy a szóló előadás helyett megtanuljak közösen dolgozni, bizalmat építeni a kollégáimban, feladatokat delegálni, és a nehéz helyzetekben konstruktívan reagálni. Nem meglepő, hogy feszültségek adódnak, hiszen egy negyven fős csapattal küzdünk egy igencsak erős ellenféllel.

Számít arra, hogy az a hadsereg előrukkol még valamivel a választásokig?

Ez nem kérdés, az utolsó pillanatban is módosíthatják a választási törvényt, de a szavazatvásárlás, a verbális és akár fizikai erőszak és a magánéletem totális semmibevétele is benne van a fegyvertárukban. De mi, a régi ellenzékkel szemben nem siránkozunk ezen, nem mondjuk azt, hogy így nem lehet nyerni. Koplárovics Béla is lőtt gólt a ZTE színeiben a Manchester Unitednek. Ha azon agyalt volna, mekkora a különbség a két csapat finanszírozása között, pályára sem lépett volna. Pedig a labda gömbölyű, a fű pedig csúszik - ahogy Verebes, a mágus mondta.

Related posts