Ma ünnepeljük az advent első vasárnapját, amely a várakozás és az előkészületek időszakának kezdetét jelzi. Íme 5+1 izgalmas tény az adventi időszakról, amelyek még különlegesebbé teszik ezt az időt: 1. **A gyertya fénye**: Az adventi koszorú hagyománya
December 1-jén ünnepeljük advent első vasárnapját, amely a vízkereszt utáni első vasárnapig tartó karácsonyi ünnepkör kezdetét jelzi. Ez az időszak egyben az egyházi év nyitányát is jelenti. Az advent Jézus Krisztus születésének napjáig, december 25-ig tart, és a Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól veszi kezdetét. A keresztény hagyományokban ez a periódus a karácsonyra való felkészülés ideje, amely tele van várakozással és lelki elmélyüléssel.
Az "adventus Domini" kifejezés a latin nyelvből ered, ami az Úr eljövetelét jelenti. Ez a fogalom két jelentést hordoz: egyrészt Jézus Krisztus Betlehemben való megszületését, másrészt pedig az idők végén való visszatérését.
2. A négy vasárnap további jelentéssel is bővült: az Úr négy eljövetelét szimbolizálja először a megtestesülésben, másodszor a kegyelemben, harmadszor a halálunkban, negyedszer az ítéletkor, amelyre készülnünk kell.
3. Advent jelképe az adventi koszorú, amelyet rendszerint fenyőgallyakból fonnak, a ráhelyezett négy gyertya közül minden vasárnap eggyel többet gyújtanak meg. A gyertyák a Jézus születése révén szétáradó világosságot, egyben a hitet, a reményt, a szeretetet és az örömöt jelképezik.
Régen az advent első napját az éjféli harangszó köszöntötte, jelezve ezzel a szigorú böjti időszak kezdetét. Ekkor az emberek hajnali misére, vagyis rorátéra gyűltek össze, hogy együtt készüljön a szívük a karácsonyra.
5. Az adventi naptár eredeti célja az volt, hogy közelebb hozza a felnőtteket és a gyermekeket a karácsony varázsához. Minden egyes ablak mögött egy-egy különleges üzenet vagy emlék bújt meg, amelyek a karácsonyi ünnepkör szellemiségét idézték fel.
5+1: Az advent időszakához számos népi szokás fűződik. Az egyik érdekesség, hogy az eladósorban lévő lányok a hajnali mise első harangozásakor három szálat téptek le a harang köteléből. Ezeket a szálakat a hajukban viselték, abban a reményben, hogy farsangkor sok udvarlója akad majd.