A boszniai helyzet egyre feszültebbé válik, Orbán szövetségese pedig fasisztázza az országot.

„Ez a fasiszta Schmidt” – nyilatkozta Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezetője, amikor a nemzetközi közösség főképviselőjéről, a német diplomatáról beszélt, akinek feladata az ország egységének védelme. E kijelentése a Bosznia-Hercegovina szövetségi rendőrség letartóztatási kísérletét követte, miközben az ország a szétesés szélén egyensúlyozik.
Az elmúlt harminc év legsúlyosabb alkotmányos és politikai válsága alakult ki Bosznia-Hercegovinában, ahol az ország felét (49 százalékát) birtokló szerbek a saját részállamocskájukat, a Republika Szrpszkát (RSZ) egyre inkább függetleníteni próbálják az országot irányító szövetségi hatóságoktól. Ezzel pedig folyamatosan rombolják az 1995-ben a polgárháborút lezáró, a nemzetközi közösség által is garantált Daytoni Egyezményben megszabott alkotmányos kereteket.
A Banja Lukában politikai központot kiépítő boszniai szerbek egyre inkább olyan helyi jogszabályokat alkotnak, amelyek csökkentik a szarajevói központi kormány hatáskörét. Ezen túlmenően figyelmen kívül hagyják Christian Schmidt, a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit, aki német származású. Schmidt fő feladata Bosznia-Hercegovina egységének megőrzése és a szövetségi állam működésének biztosítása. Ennek érdekében jogosult a helyi törvényhozás döntéseit felülvizsgálni, és szükség esetén vétózni is azokat.
Miután sorozatban hagyta figyelmen kívül a központi jogszabályokat és Schmidt határozatait, a szövetségi igazságszolgáltatás - még működő - gépezete a Republika Szrpszka elnökét, Milorad Dodikot egy év börtönbüntetésre ítélte idén februárban. A bíróság döntésének - illetve a márciusban időközben kiadott szövetségi elfogatóparancsnak - azonban már nem sikerült érvényt szerezni,