Életműdíjat vehetett át Szabó István Cannes-ban, ezzel elismerve a rendező páratlan hozzájárulását a filmművészethez.


A fesztiválközönség állva tapsolva fogadta a 87 éves Oscar-díjas rendezőt.

A filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) péntek este Életműdíjjal tüntette ki Szabó István magyar rendezőt a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál keretein belül. Az elismerést a rendező A napfény íze című filmjének restaurált változatának vetítése előtt adták át. Ez a magyar filmklasszikus, amely 25 évvel ezelőtt készült, a Nemzeti Filmintézet (NFI) jóvoltából kapott új életet digitális formában, és a Cannes Classics program részeként mutatták be a nemzetközi közönségnek.

A fesztivál nézőtere állva ünnepelte a 87 éves Oscar-díjas rendezőt, akit Thierry Frémaux fesztiváligazgató méltatott a színpadon. Frémaux hangsúlyozta, hogy A napfény íze "rendkívül időszerű", még úgy is, hogy a film igazi klasszikusnak számít.

Szabó István köszönőbeszédében felidézte, hogy a "Koncert" című, mindössze 16 perces diplomafilmje 1962-ben eljutott Cannes-ba, ahol a legjobb rövidfilm díját nyerte el. "Azóta többször is lehetőségem adódott, hogy részt vegyek a fesztiválon, és most különösen hálás vagyok, hogy ismét itt lehetek, hogy köszöntsem Cannes-t és a mozi világát" – osztotta meg a rendező. Szabó István filmjei összesen ötször szerepeltek a fesztivál versenyprogramjában; emellett 1985-ben a "Redl ezredes" című alkotásáért elnyerte a Zsűri díját, és 1986-ban a zsűri tagjaként is közreműködhetett.

A rendező a "A napfény íze" című film vetítése előtt megosztotta gondolatait, hangsúlyozva, hogy sokan megjegyzik, miszerint "ez a film ma relevánsabb, mint valaha". Véleménye szerint ennek oka a történelem folyamataiban rejlik. "1938-ban születtem, azóta átéltem a Horthy-, Rákosi- és Szálasi-rendszert, valamint az 56-os forradalmat; az életem tele volt különféle eseményekkel, így bőven van tapasztalatom. Az, hogy a tapasztalataim párhuzamosak a mai helyzettel, nem az én felelősségem vagy dicsőségem. Én csupán egy történetet meséltem el a saját szemszögemből, és hogy az most aktuális, az nem az én érdemem. Ezt a felelősséget a történelemnek kell vállalnia."

"A Mephisto aktuális, a Redl ezredes, ami arról szól, hogy valaki hisz egy ideológiában, és az ideológia elárulja őt, az is aktuális. Az Édes Emma, Drága Böbe, ennek a két lecsúszó tanítónőnek a története, abszolút aktuális. A napfény íze aktuális. A zárójelentés, az is aktuális. Erről nem én tehetek, hanem én egyre inkább azt érzem, hogy ez Közép-Európa" - tette hozzá.

Szabó István alkotása, mely magyar-osztrák-kanadai-német együttműködés eredményeként látott napvilágot, egy átfogó és mélyreható víziót kínál a 20. századról. A film egy magyar zsidó család sorsán keresztül bontakoztatja ki a történelmi eseményeket, így egyedi perspektívából világít rá az időszak kihívásaira és drámáira.

A "Napfény íze" című film operatőre Koltai Lajos, aki mesterien ragadta meg a történet egyedi hangulatát. A produkció főszereplői között olyan nemzetközi szupersztárok tündökölnek, mint Ralph Fiennes, Jennifer Ehle, Rosemary Harris és Rachel Weisz. A film producerei, Andras Hamori és Robert Lantos, hozzájárultak ahhoz, hogy a mű 1999-ben a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon világszerte bemutatásra kerüljön. A premier után a film három Európai Filmdíjat zsebelt be, a legjobb forgatókönyv, legjobb színész és legjobb operatőr kategóriákban, és világszerte elérhetővé vált a mozikban.

Related posts