Lengyel Tamás: Elképzelhető, hogy úgy tűnjön, mintha Szente Vajk távolságot tartana magától.


Lengyel Tamás nemrégiben megosztott egy fotót Orbán Viktorról a közösségi médiában, amelyhez egy tanulságos történetet fűzött. Most ismét hasonló lépésre szánta el magát, hiszen a magyar miniszterelnök ezúttal Szente Vajk társaságában látható a képen. Lengyel pedig újra íróasztalhoz ült, hogy megossza gondolatait.

Teljes mértékben egyetértek azzal a nézettel, hogy a legtehetségesebb és leginnovatívabb fiataloknak kellene betölteniük a magyar színházak igazgatói pozícióit. Ugyanakkor el tudom képzelni, hogy létezik olyan színház, amelyik mentes a politikai beavatkozásoktól, azonban sajnos Magyarországon ennek megvalósítása egyre inkább lehetetlenné válik. A közélet számos aspektusa már politikai állásfoglalássá torzul. Például, ha valaki visszautasít egy állami ünnepséget, az legalább olyan súlyú cselekedet, mint ha elvállalná, vagy részt venne benne. Ezen gondolatok mellett Szentéről is kifejtettem a véleményemet.

Elképzelhető, hogy Szente Vajk igyekszik távol maradni a pártpolitikától, de ez a törekvés inkább látszatintézkedés, hiszen a kinevezése egy kormányhatározat következménye. Bár ő maga azt hangsúlyozza, hogy ambíciója, hogy az Erkel Színház mentes legyen a politikai befolyástól, a tény, hogy elfogadta a megbízást, már önmagában is politikai kontextust ad a helyzetnek. Különösen figyelembe kell venni, hogy az Erkel Színház három évre 9 milliárd forintos támogatásban részesül, miközben a társadalmi problémákat és kritikákat feldolgozó független színházak alig kapnak anyagi támogatást. Ez világosan jelzi, hogy a kormány kulturális prioritásai nem terjednek ki ezekre a fontos, de kényes témákra, így a támogatásuk minimálisra csökkent, ami azt tükrözi, hogy miről lehet beszélni, és miről nem.

Lengyel szerint egy intézmény és annak vezetője nem csak akkor politizál, ha megkérdi a művészeit, hová szavaznak és aszerint alkalmazza, utasítja el őket.

A politizálás nem csupán a nyílt véleménynyilvánításon múlik; sokszor a hallgatás is éppolyan kifejező erejű lehet. Ha egy intézmény vezetőjeként valaki nem távolodik el egy vitatott beszédtől, például Orbán Viktor március 15-i megnyilatkozásától, az azt az üzenetet közvetíti, hogy egyetértene a megfogalmazottakkal, függetlenül attól, hogy a művészeti program, amit szervezett, mennyire semlegesnek szánták. Szente Vajk esetében hiába hangsúlyozza, hogy az ünnepség művészeti része politikamentes volt, az elhatárolódás hiánya a közönség szemében mégiscsak egyfajta támogatást, vagy legalábbis egyetértést sugall. Ezért fontos, hogy a vezetők tudatosan mérlegeljék szavaikat és tetteiket, hiszen a cselekedeteik mögött húzódó szándékok sokszor eltérhetnek a látszattól.

A színész véleménye szerint az igazán aggasztó helyzet az, amikor egy rendező vagy igazgató politikai állásfoglalásként értelmezi a alapvető emberi jogok és demokratikus értékek melletti kiállást, és ezzel azt sugallja, hogy ez a nézők számának csökkenését vonja maga után.

Related posts