Lárvák az ivóvízben: Tartálykocsik segítik a Pilis vízellátását | Sokszí A Pilis vízellátásának biztosítása kulcsfontosságú feladat, amelyben a tartálykocsik jelentős szerepet játszanak. Az ivóvíz minősége azonban aggodalomra adhat okot, hiszen a lárvák


Kedd óta a településen ügyelni kell a hálózati víz használatára, mivel egy családi ház vízszűrő rendszerében lárvákat fedeztek fel. Jelenleg a szakemberek a víztározók fertőtlenítésén dolgoznak, és a lakosok vízszámlájából 25 százalékot elengednek, hogy enyhítsék a helyzet okozta terheket.

A Fővárosi Vízművek is segíti Pilis település vízellátását a kedden útnak indított három, egyenként 5 köbméteres víztartállyal - közölte a közműcég az MTI-vel.

A Fővárosi Vízművek a Dabas és Környéke Vízügyi Kft. (DAKÖV) kérésére indította útnak a Pest vármegyei, ivóvíz-problémákkal küzdő településre az összesen 20 köbméternyi vizet - írták.

A fővárosi kormányhivatal keddi döntése értelmében Pilis településén mostantól tilos a vezetékes ivóvíz használata.

A helyzet rendezéséig két tartálykocsink a helyszínen marad, hogy a DAKÖV hatékonyabban tudja biztosítani a vizet az érintett területeken található ideiglenes vízvételi pontokon.

- jelentette be a Fővárosi Vízművek.

A DAKÖV a település polgármesterének hétfőn írásos tájékoztatást küldött a vízellátással kapcsolatos problémáról. László Attila, a város polgármestere, a hivatalos honlapján tette közzé a levelet, amelyben arról számolt be, hogy a társasághoz január 17-én érkezett egy bejelentés. E szerint a Gárdonyi Géza utcában egy lakóház belső ivóvíz-hálózatának szűrőjében lárvák bukkantak fel.

A DAKÖV alapos vizsgálatot folytatott, amely során megerősítést nyert, hogy a lakóház szűrőjében, valamint az utcai tűzcsapban is lárvák találhatók. E helyzetre reagálva a cég ivóvíz ágazatának vezetője aznap elrendelte a hálózat öblítését az érintett utcában és annak környékén. Január 18-ától kezdődően fokozatosan emelték a klórszintet az ivóvíz-hálózatban, majd január 18-án és 19-én újabb, a város teljes területét lefedő öblítési munkálatokat hajtottak végre.

A tapasztalatok alapján a Temesvár utcai vízmű területe környékén már nem volt található élőlény, de a vízműtől távolabb még igen - írta a DAKÖV. A társaság felvette a kapcsolatot egy szakcéggel , amely kedden megkezdte a a vízmű területén lévő, egyenként 100 köbméteres tározók közül az 1. és a 3. fertőtlenítését, állagfelmérését. Utána következik a hidroglóbusz és a 2. tározó. Amennyiben indokolt, a tározók belső felületét a későbbiekben műgyantás bevonattal látják el - tudatta a DAKÖV.

Mint írták, munkaidőben óránként többszöri mintavétellel ellenőrzik a 2. tározóból a hálózatba jutó ivóvizet, illetve a következő négy hétben hetente egyszer akkreditált mintát vetetnek a 2. tározóból kifolyó vízből és egy hálózati kijelölt mintavételi pontról.

A DAKÖV tájékoztatása alapján a hálózati öblítések következtében az ingatlan belső rendszerében csak akkor távozik az ott már megjelent élőlény, ha a lakók eltávolítják a belső hálózatuk szűrőit (legyenek azok gyárilag beépített csapokba, vagy a bejövő vezetékre szerelt eszközök), majd alapos öblítést végeznek a hálózaton, végül pedig a szűrőket gondosan megtisztítják.

A DAKÖV bejelentette, hogy automatikusan kompenzálja a fogyasztók többletköltségeit. A lakossági felhasználók számára januárban az ivóvízszámla 25%-át átvállalja a társaság, míg a nem lakossági ügyfelek esetében az elengedés egyedi számítás alapján történik - tájékoztatta a polgármestert a cég.

A múlt év nyarán tömeges rosszullétet okozott az ivóvíz Hajdú-Biharban, melyről ide kattintva olbashat cikket. Az árvíz után több településen mutattak ki baktériumot az ivóvízből. Két éve pedig Mezőfalva ivóvize vált ihatatlanná.

Related posts