Tiborcz egy meglepő megállapodást kötött a Tőzsdepalotával, de ezúttal sem a saját magánvagyonával játszik.


Több sikertelen próbálkozás után végül Tiborcz Istvánra bukkantak a volt tévészékház eddigi tulajdonosai. Az eladás kudarcát a műemléki védettség és a Vatikáni Bankkal folytatott jogi csatározások egyaránt megnehezítették. A helyzet legnagyobb kárvallottja valószínűleg a városállam pénzintézete lesz.

"A diorit az egyik legkeményebb kőzet, ezért nagyon nehéz faragni és dolgozni vele. Annyira kemény, hogy ősi civilizációk, mint például az ókori Egyiptom, dioriteszközöket használtak a bazalt megmunkálásához" - írja a Wikipédia a dioritról. Stílusos név ez egy olyan magántőkealap számára, amely nem igazán kemény piaci versenyben hajt fajsúlyos üzletekre.

A Diorit ugyanis az egyik olyan 50 milliárd forintos magántőkealap, amelybe főképpen az állami Magyar Fejlesztési Bank fektetett be a gazdaság erősítése ürügyén. A Tiborcz István fennhatósága alatt álló Diófa Alapkezelő által menedzselt Diorit azonban főképpen a kormányfő vejének terebélyesedő presztízsportfólióját erősíti. Bő egy éve beszállt a Tiborcz-féle BDPST-csoport által megszerzett Gellért Szálló finanszírozásába, tavaly decemberben pedig - a Liberty Alpha Kft. projektvállalaton keresztül - megvásárolta a Szabadság téri Tőzsdepalotát. A két ügylet piaci értéke meghaladhatja a 30 milliárd forintot. A Gellért Szálló rekonstrukciójához már hozzáfogtak, a Tőzsdepalotáéról csak annyit tudni, hogy megőrzik az épület történelmi jellegzetességeit. A Diófa Alapkezelő nyilatkozata szerint "perspektivikus, a befektetőknek hosszú távú üzleti értéket teremtő projekt" lesz.

Nyilvánvalóan kedvező üzletnek ígérkezik, hiszen a finanszírozás részben az adófizetők pénzéből történik a magántőkealap által, másrészt pedig - meglepő módon - maguk az eladók is részt vesznek a finanszírozásban, akik egy 6,5 milliárd forintos, hosszú távú kölcsönt biztosítanak.

Teljesen érthető, hogy az ügylet részleteit nem hozták nyilvánosságra, ám az eladó, a Tőzsdepalota Kft., információkat osztott meg lapunkkal az összeg megnevezése nélkül. A HVG értesülései szerint a luxemburgi-máltai tulajdonú Tőzsdepalota Kft. egy kompromisszumot kötött Tiborcz érdekeltségével, amely során a vevő a kezdeti terveinél magasabb vételárat tudott elérni. Ennek ellenére a megállapodás részeként a vevőnek hitelt is kellett biztosítania, ám a hitel feltételei egyelőre nem ismertek. Sajtóinformációk alapján a véglegesített vételár körülbelül 50 millió euróra, azaz húszmilliárd forintra rúg, míg a palota könyv szerinti értéke csupán 7,3 milliárd forint volt.

Related posts