Idén korábban lépett színre a dió-gyilkos légy, és a hatóságok már kiadták a figyelmeztetést. A hazai szakértők tanácsai szerint érdemes felkészülni a védekezésre. Itt van néhány hasznos információ, hogy megóvd a diófáidat a kártételtől!


Jelenleg a dióburok-fúrólégy elleni védekezés legkritikusabb szakasza zajlik, és elengedhetetlen, hogy lépéseket tegyünk a diótermés megóvása érdekében a súlyos fertőzésekkel és a jelentős terméscsökkenéssel szemben. Az idei korai rajzás miatt mindenképpen javasolt a szigorú védekezési stratégia alkalmazása, amely nemcsak vegyszeres kezeléseket, hanem a lehullott diók alapos eltakarítását is magában foglalja.

Az idén az átlagnál korábban megkezdődött a dióburok-fúrólégy rajzása Magyarországon - figyelmeztet Both Gyula vasi növényorvos, aki a Vaol.hu cikkében hangsúlyozza, hogy most, júliusban, van a legfontosabb időszak a védekezés megkezdésére.

A nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) Észak-Amerika földjén ered, és Magyarországon először 2012 nyarán bukkant fel. Ez a kártevő a dió termésburkát támadja meg lárváival, ami komoly fertőzéseket okozhat: erős invázió esetén a termés akár a felét is tönkreteheti. A magyar szakemberek konszenzusra jutottak arról, hogy a védekezés időben történő megtervezése elengedhetetlen a károk csökkentése érdekében.

A dióburok-fúrólégy nyomai könnyen észlelhetők: a még zöld gyümölcsök felületén apró szúrások jelzik a kártevő tojásrakási tevékenységét. Ezek a kis sebek nem csupán esztétikai problémát jelentenek, hanem potenciális fertőzési gócokká is válhatnak, ahol baktériumok szaporodhatnak el. A fertőzött diók gyakran idő előtt lehullanak, burka ragadósan tapad a kemény dióhéjhoz, és idővel elszíneződhet, sőt, penészesedésnek is áldozatul eshetnek.

A NÉBIH felhívja a figyelmet, hogy a dióburok-fúrólégy terjedésének megakadályozásában az egyik legfontosabb, hogy a lárvák ne kerüljenek a talajba. Ehhez ajánlott a talaj fóliával történő takarása, valamint a lehullott zöld burok és a terméskezdemények minél előbbi összegyűjtése és elégetése.

Both Gyula, vasi növényorvos szerint a legjobb eredményt a késői tavaszi és kora nyári vegyszeres védekezés hozza, amelynek során csalianyaggal kombinált rovarölő szert alkalmaznak. Ezt a permetezést a rajzás időszakában, azaz most, majd augusztusban is meg kell ismételni. Emellett a szakember ajánlja az olajos-rezes lemosó permetezést a diófa lombozatának védelmére, különösen tartósan csapadékos időben, amikor a dió megfeketedése egyéb okok miatt is előfordulhat.

A kiskertekben a dióburok-fúrólégy elleni védekezés különösen kihívásokkal teli, mivel az egyéni gazdálkodók intézkedései nem bizonyulnak elegendőnek, ha a közeli területeken nem folytatnak hasonló védelmi akciókat. Ezzel ellentétben az ültetvényekben a kártevők elleni harc sokkal hatékonyabb és jobban koordinált.

Related posts