Két nap leforgása alatt a Szerencsejáték-cég 1,6 milliárd forintnyi szponzorpénzt osztott szét, amelyből Mészáros Lőrinc és Tiborcz István is részesedett.


A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.

Míg Orbán Viktor a tavaszi nagytakarításra összpontosított, a Szerencsejáték Zrt. nyereségéből támogatásokat osztó leányvállalata, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. döntéshozó testülete is „feltakarította” a padlást. A HVG által benyújtott közérdekű adatigénylés nyomán megkapott támogatási lista tanúsága szerint március és május között csupán két napnyi munkával 1,246 milliárd forint + áfa értékben osztottak szét támogatásokat az általuk érdemesnek tartott szervezetek és cégek között.

A teljes összeg kétharmadával (68 százalék) egy május 9-i döntés a Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) szponzorálta. A mostani nettó 852,5 milliós összeg több, mint amennyit tavaly kapott a MOB, mert 2024-ben nettó 610 milliót utaltak a bizottságnak - ennél abban az évben még az Orbán Ráhelhez és a Magyar Turisztika Ügynökséghez kötődő turisztikai alapítvány is többet, 630 milliót kapott (ahogy 2023-ban és 2022-ben is):

A Szerencsejáték-cég vezetői áprilisban már tartottak egy fontos találkozót, amelynek során április 17-én 8 támogatási és további 15 szponzorációs megállapodás részleteit vitatták meg. Ezek az összegek jelentősen alacsonyabbak voltak a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) által megszokott támogatásoknál, összesen nettó 394 millió forintot tettek ki. Különösen kiemelkedő tételként szerepel a listán egy olyan szerződés, amely a Rózsa Records Kft.-t érinti: a cég idén is megkapta a megszokott nettó százmilliós támogatását, két darab 55 milliós szerződés keretében.

A vállalat vezetője Rózsa István, aki egykor az ATV elnöke és igazgatósági tagja volt, és akinek neve több más vállalkozással együtt rendszeresen feltűnik a Szerencsejáték Zrt. szponzorlistáin. Tavaly a Rózsa Records már elnyert nettó 100 millió forint támogatást. Emellett Rózsa István irányítása alatt áll az Aréna Média Kft. is, amely 30 millió forintos támogatást kapott tavaly, és a Kő-Vár Park Kft. is részesült a jóvátételéből, 60 millió forintot kapva. A koncert- és rendezvényszervező Rózsa Records mögött a szintén állami MVM Energia áll, mint szponzor.

a közelmúltban a cég reputációja megkérdőjeleződött. A Magyar Kerékpáros Szövetség számára nyújtott 30 millió forintos támogatás és a Network 360 Kft. hasonló összegű finanszírozása egyértelműen rámutat arra, hogy a kapcsolat a politikai elit és a gazdasági szféra között továbbra is szoros. Csetényi Csaba cége nem csupán a Rogán Antal szomszédságával vált ismertté, hanem a Szerencsejáték Zrt.-től tavaly decemberben kapott 15 milliós támogatásával is. A Network 360, amely a kormány egyik legkedveltebb médiaügynöksége volt 2014 és 2017 között, összesen 23,7 milliárd forintnyi állami megbízást kapott, azonban a cég körüli viták és kritikák fényében kérdésessé vált a jövője.

idővel a NER-ben Csetényi kegyvesztté vált, cége pedig veszteséges lett - egészen tavalyig, ugyanis 2024-ben a Network 360 már újra profitot termelt, méghozzá 282 milliósat.

Illényi Katica Liszt Ferenc-díjas hegedűművész cége, az IKP Music Kft. nettó 7 millióhoz jutott az áprilisi pénzesőből. Kicsit többel, nettó tízmillióval szponzorálta a Szerencsejáték-cég - a jelek szerint ennek a nyereményautónak az árába beszállva - az autó-, motor- és tuningshow-kat szervező AMTS Events Kft.-t, amelynek tulajdonosa a HGY Invest Kft.-n keresztül a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz sorolt Jupiter 888 Magántőkealap.

A BÉTA Magántőkealap, amelyet Mészáros Lőrinchez kötnek, szoros kapcsolatban áll a Szerencsejáték-szponzorpénzeket elérő Kultúra a Magyarságért Nonprofit Kft.-vel. Ez a vállalkozás 2017 óta szinte minden évben 9-15 millió forint támogatásban részesül, ami nem meglepő, tekintve, hogy a Szerencsejáték Zrt. nettó árbevétele 2023-ban 980 milliárd forintról 2022-re 1236 milliárdra emelkedett, míg nyeresége elérte az 50 milliárd forintot.

Ugyancsak visszatérő név a Szerencsejáték-cég szponzorlistáján a Balatonfői Yacht Klub Kft., amely nettó 10 milliót kapott. Fele ennyi jutott a GML Productions Kft.-nek amely, 5-5 millióhoz jutott 2023-ban és 2022-ben is. Korábban bőkezűbb volt vele a Szerencsejáték-cég: egy hónappal a megalakulása után, 2016 végén 8 milliót, 2020-ban és 2021-ben pedig 20-20 milliót adott a KDNP ifjúsági szervezetéből indult Gondi Mátyás Lajos vállalkozásának.

A nettó 20 milliós szponzori megállapodások világában az áprilisi listán szereplő Magyar Szőlő- és Borkultúra Kft. kiemelkedik, hiszen több mint két évtizede szervezi a Várban a népszerű borfesztivált, és rendszeresen részesül támogatásban a Szerencsejáték Zrt.-től. Azonban mostanában nem mindenki élvezi ezt a kedvező helyzetet. Míg a múltban az 1100ÉV Kft. is számíthatott néhány millió forintra, Bayer Zsolt cége tavaly nem kapott támogatást, ami súlyos veszteségekhez vezetett.

Related posts