A kulturális miniszter egy éles hangvételű levelet kapott, amely az Index cikkére reagálva született.


Rácz Zoltán Kossuth-díjas komolyzenész nyílt levélben fordult Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterhez az Anima Musicae Kamarazenekar ellehetetlenülése miatt, amit az Index írt meg. A művész arra kéri a tárcavezetőt, fontolja meg az együttes vezetőjének, G. Horváth Lászlónak a finanszírozásra tett javaslatait.

Rácz Zoltán Kossuth-díjas karmester és ütőhangszeres a Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterhez írt nyílt levelében kifejtette, hogy a sajtó híradása szerint az Anima Musicae Kamarazenekar súlyos helyzetbe került, és az ellehetetlenülés határára sodródott. Ez a hír különösen megdöbbentő, hiszen a 2010-ben alapított együttes, amely 2018 és 2020 között a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet is elnyerte, az utóbbi években kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Ezt a teljesítményt különösen nehéz körülmények között kellett hozniuk, amelyeket a 2020-ban kezdődött világjárvány okozta, és amely jelentős kihívások elé állította a kulturális szférát.

Rácz Zoltán emlékezteti a tárcavezetőt, hogy 2018 és 2020 között nemcsak tagja, hanem vezetője is volt annak a zeneművészeti bizottságnak, amely a kulturális és innovációs miniszter tevékenységét hivatott segíteni és irányítani.

Tisztában vagyok vele, hogy a rendelkezésre álló források elosztása rendkívüli felelősséggel jár. Ugyanakkor a 2024-es évi többlettámogatás nem támasztható alá semmilyen művészi érvvel, hiszen negyvenhétszeres eltérés mutatkozik a Liszt Ferenc Kamarazenekar és az Anima Musicae Zenekar között.

Rácz Zoltán cikkében konkrét összegekkel alátámasztva írja, hogy az Anima Musicae Kamarazenekarnak 10 millió forintos, míg a Liszt Ferenc Kamarazenekarnak kicsivel több mint 471 millió forintos többlettámogatásban részesült.

Rácz Zoltán véleménye szerint ez a fajta megkülönböztetés azt sugallja, hogy szándékosan helyeznek nehéz helyzetbe egy olyan együttest, amelynek jegyeladási teljesítménye kiemelkedő. A Kossuth-díjas művész megítélése alapján úgy véli, hogy...

A Liszt Ferenc-díjas művész levelében arra inti Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztert, hogy sürgősen cselekedjen az aránytalanságok megszüntetése érdekében. Emellett javasolja, hogy fontolja meg G. Horváth László, az Anima Musicae Kamarazenekar vezetőjének pénzügyi támogatásra vonatkozó javaslatait.

Ahogyan azt elsőként jelentettük be, forráshiány következtében megszűnt az ország egyik legkiemelkedőbb komolyzenei együttesének, az Anima Musicae Kamarazenekarnak a tagjainak munkaviszonya. G. Horváth László, a Junior Príma-díjas formáció vezetője elmondta az Indexnek, hogy 2025-re teljes mértékben ellehetetlenültek, és a zenekar tagjait már minimálbérre sem tudja bejelenteni. Mindez különösen fájó, hiszen 2024-ben közel 17 ezer fizető nézőt és 20 ezer koncertlátogatót vonzottak, és az elmúlt tizenöt év során a hazai kamarazene egyik legismertebb alakulatává váltak.

Az 2010-ben megalakult Anima Musicae Kamarazenekar azóta számos nemzetközi verseny és hazai elismerés nyertesévé vált, és Magyarország, valamint Európa rangos koncerthelyszínein rendszeres fellépő. A Junior Prima- és Artisjus-díjas zenekar már olyan neves színpadokon is bemutatkozott, mint a bécsi Musikverein, a berlini Philharmonie, vagy a lipcsei Gewandhaus. Koncertjeik során bejárták Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Portugália mellett Marokkót és Törökországot is, valamint jelentős fesztiválokon szerepeltek a környező országokban. Az együttes szívén viseli a fiatalok zenei nevelését, valamint karitatív tevékenységeket is folytat, ezzel is hozzájárulva a közösség fejlődéséhez.

Fontos megjegyezni, hogy 2023-ban 115 fellépéssel, 2024-ben 98 eseményükkel a legfoglalkoztatottabb hazai kamarazenekarrá váltak.

Az együttes állami támogatása 2022 óta - a növekvő fellépésszám és elismertség mellett - folyamatosan csökkent: 60-ról 50-re, majd 40 millió forintra. Köztudomású, hogy eközben a működési költségek az inflációs folyamatok hatására jelentősen megnőttek: G. Horváth László szerint konkrétan a kétszeresére. A zenekar vezetője úgy véli, 30 millió forintos azonnali gyorssegély kell a megszűnés elkerüléséhez. A kiemelt kategóriájú kamarazenekarok jövőjére nézve pedig évi 150 millió forintos állami támogatás szükséges a biztonságos állandó működéshez.

Az elmúlt években már több mint száz különböző magyar településre eljuttattuk a magas színvonalú klasszikus zenét, bizonyos szempontból az ország kamarazenekarának érezzük magunkat. Bízunk a kormányzati jó szándékban és abban, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztériumban megoldást találnak a problémánkra. Állás nélkül nem tudjuk tovább folytatni a missziónkat, piaci alapon természetesen lehet koncerteket szervezni, de előre tervezhető, kiszámítható jövedelmet, bért adni - ami a közösség megtartásának feltétele - lehetetlen. Ehhez elengedhetetlen az állami kultúrafinanszírozás felosztási szabályzatának megreformálása

- válaszolt G. Horváth László az Index kérdéseire.

Az Anima Musicae Kamarazenekar nincs egyedül, hiszen a kamarazenekari szegmens más együttesei is hasonló problémákkal küzdenek, ahogy a táblázatunban látható.

Related posts