Újra felbukkant hazánkban a veleszületett szifilisz, ami komoly figyelmet érdemel. A jelenség aggasztó, hiszen a veleszületett szifilisz nem csupán egy egészségügyi probléma, hanem a társadalom egészét érintő kihívás is. A szakemberek arra figyelmeztetnek

A szexuális úton terjedő megbetegedések száma ebben az évtizedben jelentős emelkedésnek indult. Várkonyi Viktória főorvos az Inforádiónak elmondta, Magyarországon a nemi betegségek két fajtája a leggyakoribb. Az egyik a szifilisz vagy vérbaj, a másik pedig a tripper vagy kankó. Ezeknél az eseteknél lehet nagyon látványos a növekedés: míg 2019-ben az országban összesen 791 felismert szifiliszes esetet jelentettek, addig 2023-ban már 1221-et. A fertőzöttek kétharmada a férfiak köréből kerül ki.
Ennek két fő oka van: az egyik az, hogy a tünetek olyan helyeken jelentkeznek, ahol könnyen észlelhetők, a másik pedig, hogy a férfiak hajlamosak azonnal reagálni, ha a legérzékenyebb testrészeiken bármilyen elváltozást észlelnek, még abban az esetben is, ha a tünetek idővel maguktól eltűnnek. A főorvos véleménye szerint aggasztó tendencia figyelhető meg, hogy...
Új fejleményként megjelent a veleszületett szifiliszfertőzés esete, ami évtizedek óta nem tapasztalható. A szakorvos hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen lenne a terhes nők szűrése a harmadik trimeszterben is.
Várkonyi rámutatott arra, hogy Magyarországon ismét növekedett a HIV-pozitív esetek száma. 1985 és 2017 között, 32 év leforgása alatt összesen 3567 esetet azonosítottak, míg 2008 és 2023 vége között 1346 új fertőzést regisztráltak. Az előadó véleménye szerint a növekvő tendencia hátterében az állhat, hogy a HIV-fertőzés kezelhetővé vált, és így egyre kevesebb ember aggódik amiatt, hogy megfertőződhet. Ez a hozzáállás pedig az egészségügyi óvatosság csökkenéséhez vezethet.