Rendkívüli hír érkezett: jelentős könnyítések várhatóak az egészségpénztári megtakarítások terén!


Jelentős előnyök várhatók a több mint 1 millió magyar által igénybe vett egészség- és önsegélyező pénztári megtakarítások felhasználásában. Amennyiben a kormánypárti javaslatcsomag megvalósul, a jövőben az egészségpénztári egyenlegek olyan "digitális eszközökre" is költhetők lesznek, mint például asztali vagy hordozható számítógépek. Ezen kívül egy még jelentősebb változás, hogy eltörlésre kerülhet a bizonyos célú felhasználásra vonatkozó 180 napos várakozási időlimit, ami lehetővé tenné, hogy az egészségpénztári megtakarítások jóval rugalmasabban felhasználhatók legyenek. A szakmai körök képviselői rendkívül kedvezően értékelik és üdvözlik az ilyen irányú tervezett módosításokat.

A Semjén Zsolt és Tuzson Bence által jegyzett, "Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról" szóló törvényjavaslat-csomag több ponton is módosítaná az önkéntes nyugdíjpénztárakat és egészségpénztárakat is szabályozó Önkéntes kölcsönös biztosító pénztárakról szóló (Öpt.) 1993. évi XCVI. törvényt.

A lényeges változtatások négy fő pontban összegzésre kerülnek:

Az egészség- és önsegélyező pénztár olyan öngondoskodási forma, melynek keretein belül a pénztártagok meghatározott célokra takaríthatnak meg, és a saját maguk, valamint a munkáltatójuk által teljesített befizetések után 20%-os állami támogatásban (személyi jövedelemadó-visszatérítésben) részesülhetnek. Az adójóváírás maximuma évente 150 ezer forint, a támogatást az éves adóbevallásban kell igényelni, idén erre már csak néhány napjuk maradt az érintetteknek. A maximális 150 ezer forintos támogatás megszerzése érdekében egy naptári évben 750 ezer forintot kell befizetni az egészségpénztárba.

A befizetést követően 180 napos kötelező várakozási idő vonatkozik az úgynevezett kiegészítő önsegélyező szolgáltatások egy bizonyos csoportjára. Ezen szolgáltatások esetében a pénztár csak a befizetést követő 180 nap elteltével jogosult kifizetéseket teljesíteni a számlán lévő összegből. Az ilyen típusú önsegélyező szolgáltatások közé tartozik többek között:

Aki ilyen típusú kifizetést kíván igényelni, például a meglévő lakáshitele törlesztésére fordítaná a pénztárában lévő megtakarítását, annak figyelembe kell vennie, hogy a kifizetéshez legkorábban 180 nappal az egészségpénztári számlára történő befizetés után juthat hozzá. Fontos, hogy ezen időszak letelte után is be kell tartania a többi felhasználási feltételt, és azokat megfelelően igazolnia kell.

A Portfolio által megkérdezett szakmai szervezet egyik vezetője kifejtette, hogy...

A 180 napos időkorlát eltörlése lenne a legjelentősebb átalakulás, amelynek megvalósulása révén a szektor régóta dédelgetett álma válhat valóra.

Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) főtitkára a legújabb javaslat kapcsán kifejezte, hogy a pénztárak üdvözlik az előkészített módosítást. Amennyiben az Országgyűlés ezt a formájában elfogadja, az jelentős előrelépést jelentene a pénztártagok számára. Ezáltal nem lenne szükségük arra, hogy kivárják a befizetésüktől számított 180 napos határidőt; a pénztári funkciók mellett az önsegélyező szolgáltatásokra is azonnal felhasználhatnák megtakarításaikat. Ezen kívül egy ilyen módosítás a pénztárak adminisztratív és kommunikációs terheinek csökkentését is elősegítené. Jelenleg a pénztáraknak folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a 180 napnál régebbi és újabb befizetések állományát, és a tagok számára is nehézséget okoz, hogy átlássák, milyen esetekben szükséges kivárni a határidőt. Az ehhez kapcsolódó részletes tájékoztatás pedig további terhet ró a pénztárakra.

A fentiek miatt az önsegélyező szolgáltatásokra vonatkozó 180 napos várakozási idő felülvizsgálata része volt a Pénztárszövetség által korábban megfogalmazott javaslatcsomagnak is, ezért a szakma ezt a módosítást egyértelműen pozitívumként, szolgáltatásbarát változtatásként fogadná

- Fejtette ki Kravalik Gábor, aki részletesen kifejtette gondolatait.

A legújabb statisztikák alapján az egészségpénztárak már majdnem 1,2 millió tagot tudhatnak magukénak, így megelőzve az önkéntes nyugdíjpénztárakat, és ezzel a legkedveltebb államilag támogatott öngondoskodási formává avanzsáltak.

A 2024-es évre vonatkozó adatok szerint az egészségpénztári tagok összesen 74,7 milliárd forintot utaltak át a számláikra saját forrásaikból, ami 23%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A munkáltatói hozzájárulások is emelkedtek, hiszen 9 milliárd forintról 10 milliárd forintra nőtt, ami 11%-os növekedést tükröz. Az adójóváírásokkal együtt a tavalyi évben először lépte át az egészségpénztárak összbevételének mértéke a 100 milliárd forintot.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatást.

Related posts