Japán váratlanul a globális színtér középpontjába került a Mitsubishi 6. generációs vadászgépének bemutatásával.

A fejlesztés nem volt rejtély, ám a sebessége sokkolta a katonai elemzőket. Ez a géposztály a szigetországot Ázsia katonai nagyhatalmainak sorába emeli.
A 2000-es évek elején Japán komoly nehézségek elé nézett, amikor az Egyesült Államok megakadályozta a legmodernebbnek számító F-22 Raptor exportját. Az ország számára nem maradt más érdemi alternatíva egy 5. generációs vadászrepülőgép beszerzésére, mint a világszerte népszerű F-35 amerikai lopakodó. Jelenleg 40 ország verseng ezért a technológiai csúcsért. Japán összesen 147 darabot vásárolt vagy rendelt az F-35-ből, amelyek jelentős része a következő technológiai fejlesztések közötti időszak kihívásaira hivatott megoldást nyújtani.
A tokiói katonai vezetés úgy határozott, hogy egy autentikus, helyi fejlesztés révén emeli új magasságokba légierőjét. E döntés nyomán indult el a Mitsubishi FX program, amelynek eredményeként megszületett a sokoldalú FX vadászgép. A japán stratégia mögött rejlő nyílt célkitűzés Kína befolyásának korlátozása az indo-csendes-óceáni térségben, együttműködve a QUAD szövetség keretein belül az Egyesült Államokkal, Indiával és Ausztráliával.
Az újabb fejlődési fok felé természetesen más nemzetek is törnke, így az USA, Oroszország és Kína is. Viszont az FX bemutatásával reális lehetőséggé vált, hogy közülük Japán legyen az első, aki képes hadrendbe állítani és sorozatban gyártani ezt az osztályt.
Mindez várhatóan a 30-as évek elejére tehető, amikor a többi vezető szereplő még nem áll készen a fejlesztések befejezésére. Érdemes megemlíteni, hogy a történelmi emlékezet szempontjából az 1941-es Pearl Harborra támadó japán Zéró vadászgépek is a Mitsubishi gyártmányai voltak.
Mások is hozzájárultak Japán áttöréséhez.
2022-ben három nemzet (Japán, az Egyesült Királyság és Olaszország) közös légistratégiai együttműködésbe vágott bele GCAP néven (Global Combat Air Program). Ez a terv tette lehetővé, hogy a Mitsubishi felhasználja a brit képességeket a digitális repülésirányítás és a lopakodó bevonat terén, valamint Olaszország eredményeit a radarfejlesztésben és hálózatközpontú hadviselésben.
Ebben az értelemben az FX a három nemzet közös eredménye is, amely azt mutatja, hogy a közepes katonai kapacitással rendelkező országok együttműködése képes lehet mérsékelni a nagyhatalmak, mint az Egyesült Államok, Oroszország és Kína ipari dominanciáját.
A Mitsubishi FX egy sokoldalú és innovatív ipari automatizálási megoldás, amelyet a Mitsubishi Electric fejlesztett ki. E rendszer legfőbb jellemzője a kiváló teljesítmény és a felhasználóbarát interfész, amely lehetővé teszi a komplex folyamatok egyszerű kezelését. Az FX sorozat különböző méretű és teljesítményű modellekből áll, így minden ipari igényhez alkalmazkodik. A Mitsubishi FX programozható logikai vezérlője (PLC) rendkívül megbízható, gyors és energiatakarékos, ami hozzájárul a hatékony üzemeltetéshez. Emellett a rendszer széleskörű kommunikációs lehetőségeket kínál, így könnyen integrálható más automatizálási eszközökkel és szoftverekkel. A Mitsubishi FX emellett fejlett funkciókkal rendelkezik, mint például a beépített analóg és digitális I/O portok, valamint a lehetőség a távoli felügyeletre és vezérlésre. Ezáltal a felhasználók valós időben nyomon követhetik a gyártási folyamatokat, és gyorsan reagálhatnak a felmerülő problémákra. Összességében a Mitsubishi FX nem csupán egy vezérlő, hanem egy komplex megoldás, amely segíti a vállalatokat a termelési hatékonyság növelésében és a költségek csökkentésében.
A gép olyan innovatív tulajdonságokkal bír, hogy egy időben képes légi és földi összecsapásokban részt venni, több ellenfelet és célpontot célozva meg simultan. Ez a képesség új standardot teremt a vadászgépek világában, világszerte megváltoztatva a harcászat paradigmáit.
A fegyver a legmodernebb lopakodó technológiát alkalmazza, amely újonnan kifejlesztett speciális kompozit anyagokkal és optimalizált szerkezeti kialakítással csökkenti a radarkeresztmetszetet. Ennek eredményeként szinte észlelhetetlenné válik az ellenség számára. A tervezők állítása szerint ez a gép a világon a legjobb lopakodó képességekkel fog rendelkezni, míg Oroszország a Szuhoj-57 (Felon) típussal csupán a 11. helyet foglalja el ebben a rangsorban, ami azt jelenti, hogy a fejlettebb radarok számára még észlelhető marad.
Az FX további képessége a mesterséges intelligenciával megtámogatott hadviselés és az autonóm harc. Az AI valós idejű harci forgatókönyveket szolgáltat, figyelembe véve az összes földi és légi veszélyforrást, így a drónokat is. Az eredmény az, hogy a másodperc törtrésze alatt megjelennek a legjobb döntési lehetőségek a pilóta sisakjának belső monitorján.
Eközben az egység parancsnoka egyidejűleg látja a század többi tagjának külső-belső pozícióit is, például, hogy melyiknek mennyi és milyen fegyvere maradt, javítva ezzel a falka-szerű támadás esélyeit, és megkímélve a meggyöngült gépeket a fölös kockázatoktól.
A gép a hiperszonikus és lézerfegyverek integrációját valósítja meg, vagyis egyszerre képes 5 Mach sebességű rakétákat kilőni, miközben leszedi az ellene támadó rakétákat. Mindezekhez a gép 360 fokos érzékelőrendszert használ.
A tüzelési és védekezi biztonságot adatfúziós rendszer segíti, amely több forrásból származó információk kombinálásával javítja a helyzetfelismerést és a harci hatékonyságot. Ehhez járul, hogy a pilóták a sisakra szerelt kijelzők segítségével átlátnak a repülőgép testén, vagyis szemmel is érzékelheti a harci helyzetet. Az alábbi fantáziaképen az FX többfunkciós egyidejű harci képesége látható, ami támadó és védekező feladatokat lát el egyszerre.
A gép működéséért felelős japán mérnökcsapat egy vadonatúj, adaptív ciklusú motort tervezett, amely folyamatosan optimalizálja a teljesítményt a sebesség és az üzemanyag-hatékonyság függvényében.
A hagyományos sugárhajtóművekkel ellentétben az FX innovatív megoldásai lehetővé teszik, hogy hatékonyan váltogassa a nagy sebességű és az üzemanyag-hatékony üzemmód között. Ennek köszönhetően a harci hatótávolság jelentősen megnő, anélkül hogy a gyakori tankolásra lenne szükség. A jelenlegi technológiák ezt nem tudják felmutatni.
Nem éppen pénztárcabarát élmény, de a befektetés hosszú távon kifizetődik.
Az FX vadászgép célja, hogy radikálisan átalakítsa az erőviszonyokat a globális légiközlekedési szektorban, különösen a Kínával folytatott versenyben. A kínai J-20 Mighty Dragon repülőgép jelentős kihívást jelent a távol-keleti hadszíntéren, azonban a Mitsubishi által kifejlesztett új vadászgép képes lesz ezt a fenyegetést semlegesíteni, és ezzel légi fölényt biztosít Japán számára.
A gazdasági hatás szempontja szintén kiemelkedően fontos. Például Japán védelmi iparának megerősítése nemcsak több ezer új munkahelyet teremt, hanem hozzájárul a külföldi fegyverek importköltségeinek csökkentéséhez is.
Tokió eddig több mint 48 milliárd dollárt fordított az FX-fejlesztésre, ami eddig a legköltségesebb katonai projekt az ország történetében. A tervek szerint ez a program nemcsak Japán GDP-jét fogja növelni, hanem új korszakot is nyithat a repülőgép-mérnöki, szoftverfejlesztési és anyagkutatási szektorokban.
Az Egyesült Királysággal és Olaszországgal kötött partnerség révén Japán hozzáférést nyer az európai repülőgép-technológiákhoz, ami tovább erősíti a hazai védelmi szektort.
Fontos tényező, hogy Japán az európai partnerein keresztül hatékonyabban tud majd kapcsolódni a NATO terveihez, így kvázi a szövetség távol-keleti kiterjesztéseként funkcionálhat. Érdemes megemlíteni, hogy Dél-Korea is hasonló ambíciókkal bír, és szintén a globális biztonsági együttműködés részeként kíván szerepet vállalni.
A Mitsubishi FX bemutatása a modern légierő fejlesztések egyik legjelentősebb mérföldköve, amely lehetőséget teremt Japán számára, hogy a katonai repülés nemzetközi színtéren kiemelkedő szereplővé váljon. E gép megjelenése várhatóan alapvetően megváltoztatja a katonai stratégiák dinamikáját, így a világ vezető hadseregei fokozott figyelemmel követik majd, hogyan formálja át a háborús cselekmények logikáját ez az UFO-ra emlékeztető vadászgép.