Újabb gázmaffiával összefonódott vállalkozások és a Mészáros Lőrinc esküvőjén is szolgálatot teljesítő biztonsági cégek kerültek fel a NAV legfrissebb feketelistájára.


A legfrissebb információk szerint a feketelistára került vállalatok összesen 8,172 milliárd forinttal tartoznak az állami költségvetésnek.

Az akkor még csupán 19 esztendős Dudás Ferenc, aki a Szabolcs megyei Ilk község szélén egy aprócska házban élt, 2023. március 13-án elhatározta, hogy saját céget alapít. Ekkor kopogtatott be egy dunaharaszti ügyvédhez Pest megyében, hogy megvalósítsa álmát. Így született meg a Gasky Kft., amely, noha csupán 3 millió forintos tőkével indult, máris ambiciózus célokat tűzött ki maga elé. A cég fő profilja a csővezetékes szállítás volt, míg a bejegyzése egy békásmegyeri panelben élő magánszemély dunaújvárosi lakásában történt.

Nem egészen fél év elteltével, 2023 szeptemberének elején a cég új gazdára talált. Az új tulajdonos és ügyvezető Forgács Dávid, aki Ózdon él, míg a cég székhelye Tökölre költözött, egy panelház negyedik emeletén található lakásba. Érdekesség, hogy ebben a lakásban összesen 19 cég működik, közöttük ott található a kényszertörlés alatt álló Creative Business Kft. és a Defend Zone Guard Kft. Ezek a cégek egy-egy magánszemély érdekeltségébe tartoznak, akik papíron ugyanazon a címen élnek, mint Dudás, de a rendelkezésre álló személyes adatok alapján nem mutatnak rokoni vagy családi kapcsolatot.

A cég következő másfél évének eseményei egyelőre homályban maradnak, hiszen a 2023-as gazdálkodásáról nem érkezett hivatalos beszámoló, míg a 2024-es adatok nyilvánosságra hozatalára is csak május végéig várhatunk. Azonban egy biztos: a Gasky Kft. nem tétlenkedett, hiszen a legfrissebb adóhivatali feketelistán az első helyet foglalja el. A NAV ugyanis 691,527 millió forintos adóhiányt tárt fel náluk, amelyhez még 589,667 forintnyi jogkövetkezményt is hozzászámoltak. Így az állam összesen körülbelül 1,28 milliárd forintot követel a cégtől.

Ez az összeg nem éppen összehasonlítható azzal a hatalmas összeggel, amelyet a rejtélyes lengyel üzletember, a bydgoszczi Slawomir Hetzig hozott össze. 2023 áprilisában alapított egy magyar vállalatot – legalábbis erre utalnak a körülmények, bár a saját apja szerint valójában nem rendelkezik a szükséges intelligenciával ehhez a feladathoz. Az állam pedig két különböző tételben összesen 5,764 milliárd forintnyi követeléssel állt elő az üzletember irányába az év végi pénzügyi jelentések alapján. Érdekes hasonlóságok figyelhetők meg a két eset között: mindkét vállalkozás a gázkereskedelem és csővezetékes szállítás területére fókuszált, és mindkettő nevetségesen alacsony tőkével indult, ráadásul az energiapiacra teljesen kívülálló személyek alapították. Az előző cég is székhelyet váltott, nem nyújtott be beszámolót a 2023-as pénzügyi évre, és végül hatalmas adótartozással eltűnt a színről.

A jelenlegi adóslistán nem csupán egy cég található, amely a gázszektorral áll kapcsolatban: a Gus Trade Hungary Kft. is felkerült a listára, mégpedig egy 156,947 millió forintos adótartozással. Ezt a vállalkozást 2022 nyarán alapította Lindsay Mark Hackett, aki a brit fővárostól északnyugatra él, és videótelefonos kapcsolatfelvétellel bonyolította le az ügyvédhez való bejelentkezést. Hackett egyben a cég ügyvezetője is, amely közel 101 millió forintos jegyzett tőkével indult. A vállalat székhelye egy V. kerületi, a parlament közelében található Honvéd utca 8. szám alatti lakásiroda, amely egyben a kézbesítési megbízott címeként is szolgál.

Ez a cím ismerős lehet azok számára, akik figyelemmel kísérték a részben külföldi állampolgárságú strómanok kezében lévő cégekről szóló korábbi cikkünket, amely a földgáz és elektronikai termékek áfájával kapcsolatos csalásokkal foglalkozott. Érdekes módon, több olyan vállalkozás is, amely a vizsgálat során gyanúba keveredett, köztük a titokzatos lengyel férfi magyar cégén is, itt működött. Az ügy január végén újabb fordulatot vett, amikor két embert őrizetbe vettek, és a NAV bejelentette, hogy egy több mint száz céget magába foglaló hálózatot és hét gyanúsítottat azonosítottak.

A Gus Trade, amely fél év után egy 13. kerületi, Váci úti irodaházba költözött át, a gazdálkodása első évéről még tett közzé beszámolót, akkor csekély, 4 millió forintos árbevétele volt. Ezután láthatatlanná váltak - mint a gázos történet többi szereplője is -, míg 2024 végén fel nem figyelt rájuk az adóhivatal. Tavaly decemberben a NAV végrehajtást rendelt el, amit az adószám törlése, majd április 15-én a cég kényszertörlésének elrendelése követett. Ehhez képest az energiahivatal honlapján lévő adatok szerint - a földgázipari engedélyesek listája nevű excelre kell kattintani, aminek két munkalapja van, az engedélyeseké és a visszavont engedélyeseké - a Gus Trade-nek a mai napig megvan a kereskedési engedélye.

Related posts