Új KAP-reform: Brüsszel újraértelmezi a támogatások elosztási rendszerét.

A decemberi eseményünkön a magyar gazdaság jövőbeli kilátásait, a forint árfolyamának várható mozgásait és a befektetési lehetőségeket fogjuk részletesen megvitatni. A szakértők külön figyelmet szentelnek Donald Trump esetleges visszatérésének, és annak lehetséges gazdasági következményeit elemezni fogják. Csatlakozzon hozzánk, hogy első kézből értesüljön a legfrissebb elemzésekről és trendekről!
Christophe Hansen, aki december 1-jén lépett hivatalba, hangsúlyozta, hogy nem tervezi a területalapú kifizetések teljes eltörlését, de a támogatások célzottabb elosztását szorgalmazza.
Jelenleg az uniós agrártámogatások 80%-a a legnagyobb gazdaságokhoz áramlik, míg a kisebb termelők egyre nehezebb kihívásokkal néznek szembe.
Hansen alternatív jövedelemforrások bevonását ajánlotta a gazdák helyzetének erősítésére, mint például a megújuló energiaforrások kiaknázása és a szén-dioxid-kvóták értékesítése.
A KAP és az uniós költségvetés átalakítása kapcsán felerősödtek a diskurzusok a környezetvédelmi előírások mérsékléséről, valamint a mezőgazdasági termelők méltányos árbevételének garantálásáról. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban biztosítékot adott arra, hogy a gazdák pénzügyi helyzete javulni fog. Ezzel párhuzamosan azonban számos zöld szervezet éles kritikával illette a környezetvédelmi normák lazítását, aggályaikat kifejezve az ökológiai fenntarthatóság érdekében.
A jövőbeli reformok keretében kötelező szerződések megkötését tervezik a gazdák és az élelmiszeripari vállalatok között, valamint fokozott átláthatóságot sürgetnének a kiskereskedelmi árak kialakításában.
A Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjét komoly kérdések övezik, különösen Ukrajna lehetséges EU-csatlakozása kapcsán. Az ország jelentős mezőgazdasági termelési kapacitása miatt komoly kihívásokkal nézhet szembe az unió. Ha Ukrajna csatlakozik, a közösség termőterületeinek 15-20 százaléka az ő területén helyezkedne el, ami azt jelentené, hogy a források jelentős hányadát Ukrajnának kellene biztosítani. Ez a helyzet új perspektívákat nyithat, de egyben komoly terheket is róhat az unió költségvetésére és agrárpolitikájára.
Hansen szerint azonban ez lehetőséget is nyújthat Európa agrárpiaci vezető szerepének megerősítésére, miközben a dél-amerikai régiók iránti függőséget csökkentenék. A Mercosur-országokkal kötött új szabadkereskedelmi megállapodás viszont tovább élezi a vitát, mivel az uniós gazdák attól tartanak, hogy olcsó importáruk árasztják el a piacot.