A qvik forradalmasítja a biztonságos online fizetéseket ‒ most már csak arra van szükség, hogy széles körben elterjedjen!


2024 szeptember 1-jén indult el a qvik, az új hazai fejlesztésű elektronikus fizetési rendszer, amely ingyenes, gyors, kényelmesen és főleg biztonságosan működő lehetőséget ígér.

2018-ban a Magyar Nemzeti Bank már aktívan dolgozott azon, hogy bevezesse az Azonnali Fizetési Rendszert (AFR) Magyarországon. Ez a megoldás világszerte elérhető, de eddig sehol nem volt kötelező, míg az MNB felismerte ennek elengedhetetlen fontosságát. Az azonnali fizetési rendszer 2020-ban indult el hazánkban, és ennek a technológiának a felhasználásával jött létre a qvik fizetési rendszer. Ez a rendszer tavaly szeptember óta kötelezővé vált minden bank számára, hogy integrálja mobilalkalmazásába. Bár még nem minden pénzintézet teljesítette ezt a követelményt, a fejlesztők optimisták a jövőt illetően.

A kártyaadatokat elmentő rendszerek kényelmes használatot ígérnek, azonban nagy hátrányuk, hogy könnyedén fel lehet törni őket, akkor pedig már csak az a kérdés, vagyunk-e annyira szerencsések, hogy éppen nem a mi kártyaadatainkat használják fel.

Katona István, az Innopay Zrt. vezérigazgatója nem győzi hangsúlyozni: visszatérő probléma, hogy a csalók és hackerek még mindig több milliárd forintot lopnak ki a zsebünkből úgy, hogy megszerzik mentett kártyaadatainkat vagy nem kívánt adatok megadására kérnek bennünket.

A qvik egyik kulcsfontosságú alapelve a biztonság. Ehhez csupán egy okostelefonra és a saját banki mobilalkalmazásunkra van szükség. Nincs külön regisztráció, és az érzékeny adatainkat sem kell megosztanunk.

A qvik elterjedését a fejlesztők jövő év elejére tervezik, amikorra már elegendő partner csatlakozik a rendszerhez. Sárközi Zoltán, az Innopay Zrt. vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy a CBA önkiszolgáló pénztárainál már használható ez az új fizetési megoldás. Továbbá, a legnagyobb forgalmú kiskereskedők közül néggyel már folyamatban vannak a tárgyalások a qvik bevezetéséről.

Sokan a QR kódos fizetési megoldásokkal azonosítják, de a qvik egy egészen új megközelítést képvisel, amely eltér a klasszikus QR kódos rendszerektől. Míg a hagyományos módszerek esetében a vásárló kártyájának kell "kommunikálnia" a terminállal, itt a helyzet éppen fordított: a kereskedő oldal indítja a kapcsolatot a mobil eszközzel. A fizetéshez szükséges összes lényeges információt a vásárlás kezdeményezője titkosított formában, egy deeplinken, QR kódon vagy NFC-n keresztül juttatja el a vásárlóhoz, ezzel új, biztonságos fizetési élményt teremtve. Ráadásul az egész folyamat csupán néhány másodpercet vesz igénybe, így gyors és hatékony megoldást kínál.

„A telefonon érkezett deeplinkre kattintva azonnal megnyílik a saját mobilalkalmazásunk, ahol jóvá kell hagynunk a tranzakciót. Amennyiben QR kódot használunk, telefonunk kamerájával kell beolvasnunk a kódot, ami automatikusan elindítja a banki mobilalkalmazást. Az NFC technológia használatakor pedig csupán a telefonunkat kell a másik készülékhez érintenünk, majd a banki applikáción belül megerősíteni a fizetést” – magyarázza Sárközi Zoltán, aki hozzáteszi:

ebben a fizetési rendszerben sem kártyaszámot, sem CVC kódot nem kell megadnunk.

A tranzakció befejezését követően egy úgynevezett státuszüzenetet fogunk kapni, amely tájékoztat minket a fizetés sikerességéről.

A fizetési folyamat biztonságát a résztvevők közötti titkosítási technológiák garantálják. Fontos, hogy csak azok a platformok vagy szolgáltatók indíthatnak qvikes tranzakciót, akik a hivatalos partnerek listáján szerepelnek. Érdemes megjegyezni, hogy bárhogy is kezdeményezzük a fizetést, legyen szó QR kódról vagy linkről, a tranzakció jóváhagyása mindig a banki mobilalkalmazáson keresztül történik. A qvik által generált link soha nem kér további kattintásokat vagy személyes adatok megadását.

Bárhol is nézünk a világban, legyen szó globális vagy európai szintről, a digitális fizetési megoldások népszerűsége folyamatosan emelkedik. Magyarországon a készpénzhasználat még mindig jelentős, de egyre többen fedezik fel a digitális tranzakciók előnyeit. Különösen a fiatalabb generációk számára a készpénz szinte ismeretlen fogalom, hiszen ők már teljesen áttértek a modern, digitális megoldásokra.

„Amikor a gyerekeim azt mondják, hogy Apu, adj pénzt, már nem a hagyományos készpénzre gondolnak, hanem az utalásra” – fogalmaz Sárközi Zoltán, rávilágítva ezzel a generációs eltérésekre. A pénzügyi szokásaink átalakulása elengedhetetlenül magában foglalja az edukációt; sürgősen meg kell tanulnunk, hogyan ismerjük fel a biztonságos és a nem biztonságos tranzakciókat.

A qvik rendszer bevezetése várhatóan egy év múlva válik teljessé. Jelenleg már 25 ezer online elfogadóhelyen találkozhatunk vele, sőt, bizonyos fizikai terminálokon is folyamatban vannak a szükséges fejlesztések. Az év végére remélhetőleg a nagyobb vállalatok is integrálni fogják ezt az innovatív technológiát. A boltokban érdemes figyelni a qvik logóját, míg az online vásárlások során a különböző fizetési lehetőségek között kereshetjük a qvik opciót.

Related posts