Hivatalos bejelentés: A mágneses északi pólus új helyzetet öltött | 24.hu


Frissítették a Mágneses Világmodellt (WMM), a rendszer a Föld mágneses mezejének elmozdulását és változását jelzi előre a következő öt évben - írja a Live Science. A WMM fontos szerepet játszik a műholdas és légi navigációban, és segít az okostelefon-felhasználóknak tájékozódni az olyan szolgáltatások használatakor, mint amilyen a Google Térkép.

A frissítést - amelyre a navigációs rendszerek precizitása és a mágneses tér alakulásának jobb előrejelzése miatt van szükség - évek óta tervezik, a változás kapcsán a felhasználók többsége semmit sem fog észrevenni.

A bolygónk fő mágneses mezője a külső, folyékony vasból álló magjában jön létre, amely folyamatos mozgásban van és elektromosságot generál. Ez az energia saját mágneses mezőt alakít ki, ami a geodinamónak nevezett önfenntartó folyamatot indítja el, amely már évmilliárdok óta formálja a Föld mágneses környezetét.

A mágneses északi pólus különbözik a helyhez kötött, a forgástengely által meghatározott földrajzi északi sarktól. A mágneses északi pólus az a pont az északi féltekén, ahol a bolygó mágneses mezővonalai közvetlenül az égitestbe mutatnak.

A külső mag összetett mozgása miatt a mágneses északi pólus évente több tíz kilométert mozdul el, de mivel a mágneses tér kissé aszimmetrikus és összetettebb, mint egy közönséges rúdmágnesé, a mágneses déli pólus nem vándorol ugyanígy. Az északi pólushoz közeli mágneses mező erősségének változásai az elmúlt években a kanadai sarkvidékről Szibéria felé tolódtak el.

A WMM (World Magnetic Model) a mágneses tér matematikai reprezentációja, amely előrejelzést ad arra vonatkozóan, hogyan változik majd ez a mező a következő évek során. Ez a rendszer a műholdak és földi megfigyelőállomások által gyűjtött adatokra épít, lehetővé téve, hogy pontos képet kapjunk a mágneses mező dinamikájáról.

A navigációs alkalmazások, amelyek a GPS technológiával működnek, a World Magnetic Model (WMM) adatait is felhasználják. William Brown, a British Geological Survey szakértője, aki részt vett az új modell fejlesztésében, elmondta: "Az okostelefonok és a GPS-rendszerek beépített magnetométerekkel, vagyis digitális iránytűkkel rendelkeznek." A magnetométer segítségével a rendszer rögzíti a felhasználó aktuális helyét, majd ezt az információt a WMM szoftverbe táplálja, hogy pontosan meghatározza a mágneses mezőt. Ezután a helyzeti mérések és az azoktól való eltérések figyelembevételével képes kiszámolni a felhasználó irányát.

A WMM legújabb verziójának kiadása általában ötévente esedékes, és a legfrissebb frissítés is ennek a ciklusnak megfelelően valósult meg. A mágneses pólusok elmozdulása rendkívül összetett és gyakran kaotikus jelenség, Brown megfigyelései szerint általában öt év szükséges ahhoz, hogy az aktuális WMM pontossága jelentősen romoljon. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a változások üteme felgyorsul, és ebben az esetben sürgősebb frissítés válik szükségessé – mint ahogy ez a 2019-es évben is megtörtént.

Related posts