A Harcosok Klubja készen áll a csatára: online offenzívával vág neki a Fidesznek.

Még mindig távolinak tűnik az igazán kellemes időjárás, a jövő héten is érdemes lesz az esernyőt kéznél tartani!
A Fidesz digitális mozgósításba kezdett: a Harcosok Klubjával százezer kommentelőt akar csatasorba állítani, hogy ellensúlyozza a Tisza Párt online térnyerését. Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint ez is azt mutatja, hogy a NER történetének egyik legsúlyosabb kihívásával néz szembe. Ez a Pillanatkép, az Index elemzői cikksorozata, amely hétről hétre segít eligazodni a politikai térképen.
A kormányoldal "digitális harcosokat" vet be az online térben, hogy ellensúlyozza az ellenzék közösségi médiás aktivitását. Vasárnap nagyszabású eseményen jelentették be: elindítják a Harcosok Klubját, amelyhez eddig tízezer aktivistát toboroztak. A cél, hogy jövő januárra ez a szám elérje a százezret. "Itt az idő, hogy mi is meginduljunk" - jelentette ki Orbán Viktor. Az eseményről és a beszédekről itt írtunk részletesebben.
Nagy Attila Tibor véleménye szerint a Harcosok Klubjának megalapítása és a BOK Sportcsarnokban megrendezett grandiózus esemény azt tükrözi, hogy:
A politikai elemző megjegyezte, hogy az utóbbi másfél évtized során a megosztott parlamenti és parlamenten kívüli ellenzéki pártok nem tudtak megfelelő kihívást jelenteni a Fidesz számára, így rendre alulmaradtak a választásokon. Jelenleg azonban, mivel a Tisza a legtöbb ellenzéki szavazót maga mögött tudhatja, és a gazdasági helyzet továbbra is kedvezőtlenül alakul, reális lehetőségek nyílnak meg az Orbán-kormány leváltására a 2026. áprilisi országgyűlési választások során.
Ahogy kifejtette, a kihívás valóban komoly és sürgető: a Tisza a közösségi médiában jelentős erőre kapott, miközben a kormányzati reakció a "digitális harcosok" képzésére és létszámuk százezer főre növelésére irányul.
Nagy Attila Tibor véleménye szerint a "NER-es Harcosok Klubjának" megalakulása egyértelműen arra figyelmeztet, hogy a magyar politikai színtér egy "lázas állapotba" lépett: már hónapok óta gyakorlatilag választási kampány folyik.
A Harcosok Klubja a polarizáció, a konfliktusok és a gyűlölet növekvő intenzitását jelzi, és arra figyelmeztet, hogy ezek a jelenségek továbbra is erősödni fognak.
- emelte ki a politikai szakértő.
A rendezvényen elhangzott beszédek - köztük Orbán Viktor miniszterelnöké is - egy könnyen megjegyezhető ellentétpárra épültek:
Ez az ellentétpár elkerülhetetlenül feszültséget generál, hiszen a másik oldalon - a kormány álláspontja szerint - olyan külső hatalmak és belső támogatóik sorakoznak fel, akik veszélyeztetik a magyarok jólétét. Ezen erők ellen tehát határozott fellépés szükséges, amelyben a miniszterelnök is aktívan részt vesz. Továbbá, következetesen hangsúlyozza, hogy a következő hónapokban Ukrajna uniós csatlakozása kiemelt szerepet kap a kormányzati kommunikációban.
A politikai elemző hangsúlyozta, hogy a Fidesz számára kedvező helyzet alakult ki, hiszen Magyar Péter március 15-i rendezvényén a "Nemzet Hangja" kezdeményezés keretében feltett 12+1 kérdés között szerepelt Ukrajna EU-csatlakozása is. A válaszadók 58%-a támogatta ezt a lehetőséget. Nagy Attila Tibor megjegyezte, hogy ez a kormány számára előnyös, mivel Ukrajna nem él túl jó hírében a magyarok körében. Így tehát sokkal inkább hasznos kampánytémát kínál, mint például a közszolgáltatások aktuális állapota.
Úgy véli, innentől kezdve a kormányzati munka szakpolitikai jellege tovább halványul, mivel kampányüzemmódban a miniszterelnök elsősorban a választások megnyerésére összpontosít, nem pedig a kormányzás színvonalának emelésére. "A kormányzati munka mostantól csak annyiban érdekes, amennyiben hozzájárul a Fidesz támogatottságának növeléséhez, illetve ahhoz, hogy minél többen elforduljanak Magyar Pétertől" - tette hozzá az elemző.
Nagy Attila Tibor kiemelte, hogy nem véletlenül választották ki azokat, akik a rendezvényen megszólaltak. Noha a légkör "militáns, tesztoszterontól fűtött" volt, és a beszélők többsége férfi volt, a stílusuk és személyiségük mégis változatos volt.
Menczer Tamás a Fidesz erőteljes bulldózere, míg Gyopáros Alpár a mérsékeltebb, a vidéki közösségek szempontjait figyelembe vevő politikus, aki nemrégiben Magyar Pétert "a falu bolondjának" titulálta. Szijjártó Péter tapasztalt külügyminiszterként a nemzeti érdekeket képviseli, míg Lázár János az önkritikus, de a kihívásokat bátran vállaló fideszes miniszterként lépett fel. Orbán Viktor beszéde összefoglalta az előző felszólalásokat, és bejelentette az új küldetést: százezer digitális harcos toborzását. Az egyes felszólalások célzottan eljutottak a falvak lakóihoz, a nemzeti érdekek védelmezőihez, valamint azokhoz, akik elutasítják Magyar Pétert.
- nyilatkozta az elemző.
Nagy Attila Tibor rámutatott: a Harcosok Klubjának nem titkolt feladata a kormánypárti szövetség online jelenlétének erősítése, beleértve a kommentmezőket is. Ne fordulhasson elő, hogy a kormánypárti politikusok, különösen a miniszterelnök Facebook-oldalát ellepjék a tiszás hozzászólások. Egyes kommentelők letiltása mellett - vagy helyett - szükség van nagyszámú kormánypárti hozzászólóra is, hogy a külső szemlélő számára ne úgy tűnjön, mintha a Tisza Párt hívei lennének többségben.
Az elemző véleménye szerint a jövőben elvárásként fogalmazódik meg, hogy a digitális aktivisták proaktívan vegyenek részt a tiszai politikai diskurzusban, különösen Magyar Péter közösségi platformjain. Feladatuk lesz, hogy nagyszámú és meggyőző érvekkel támadják meg a Tisza elnökének kijelentéseit, sőt, igyekezzenek nevetségessé tenni azokat. További cél lehet a helyi kormánypárti közösségek megerősítése, valamint emberek toborzása a fideszes eseményekre, hogy így növeljék a politikai aktivitást és a közösségi részvételt.
Nagy Attila Tibor hangsúlyozta, hogy a Harcosok Klubja, bár a Fidesz-KDNP szellemiségét képviseli, nem integrálódik a pártszervezet kereteibe, hanem önálló entitásként jött létre. E kezdeményezés nem a hagyományos pártszervek, mint például a választmány által került megalapításra, hanem magától Orbán Viktortól, aki nem csupán pártelnökként, hanem "az összmagyarság vezéralakjaként" indította el. Ennek következtében olyan egyének is részt vehetnek a munkában, akik nem tagjai a pártnak, de elkötelezettek és készek jelentős energiát fektetni a közös célok megvalósításába.
"A Harcosok Klubja a Magyar Péter által keltett kihívásra adott válasz - nem az egyetlen válasz, de fontos része annak. A Fidesz-KDNP felismerte, hogy a politikai küzdelem egyre inkább az online térbe tevődik át, és ehhez alkalmazkodnia kell, az osztogatások mellett immár a digitális harcmodor is előtérbe került" - fogalmazott a politikai elemző.