Ügyfélkapu+: megérkezett az új, könnyen használható hitelesítési megoldás!


Január 15-én véget ér az Ügyfélkapu néven ismert belépési rendszer, ami azt jelenti, hogy január 16-tól már nem lehet csupán felhasználónév és jelszó segítségével belépni az olyan fontos állami portálokra, mint az EESZT, a magyarorszag.hu, az eSZJA, az ONYA, valamint más ügyintézési célú weboldalak.

A hosszú évek során megszokott megoldások helyett most két új lehetőség kínálkozik számunkra: az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság Program. Az Ügyfélkapu+ tulajdonképpen az Ügyfélkapu továbbfejlesztett változata, amelyhez most már kétfaktoros azonosítás is tartozik. Ez azt jelenti, hogy bár a felhasználónév és jelszó változatlan marad, a belépés során egy további lépcsőn kell átmennünk: a kétfaktoros hitelesítéssel bizonyítanunk kell, hogy valóban mi vagyunk a rendszerbe belépők, így megakadályozva, hogy illetéktelenek hozzáférjenek adatainkhoz.

A korábbi megoldás mostantól lényegesen egyszerűbbé vált azok számára, akik nem rendelkeznek megfelelő okostelefonnal, vagy akiknek gondot okoz a kódgeneráló alkalmazások szigorú 30 másodperces időkorlátja. A jó hír az, hogy ezentúl már e-mailben is kérhetik az Ügyfélkapu+-os bejelentkezéshez szükséges biztonsági kódot – számolt be róla a Telex.

Az IdomSoft fejlesztőcsapata már korábban is utalt arra, hogy "2025 január második felétől" lehetőség nyílik arra, hogy emailben kérjék a felhasználók a bejelentkezéshez szükséges kódot. A közelmúltban pedig tájékoztatást kaptak azok a felhasználók, akik még nem állították be az Ügyfélkapu+ fiókjukat. A cég e levélben ösztönözte őket a váltásra, és felfedte az emailes kódkérés pontos bevezetési dátumát is:

"Figyelem! 2025. január 14-től már nemcsak okostelefonos vagy webes hitelesítő alkalmazások használatával, hanem e-mailes visszaigazoló kóddal is megtörténhet az Ügyfélkapu+-azonosítás."

Kétségtelen, hogy sokakban felmerülhet a kérdés, miért épp most, mindössze egy nappal az Ügyfélkapu megszűnése előtt került bevezetésre az emailes lehetőség. Ez a megoldás valószínűleg sokkal egyszerűbb alternatívát kínál az idősek és a mozgáskorlátozottak számára, mint a 30 másodperces jelszógenerálási lehetőség. A kérdésre azonban nincs egyértelmű válasz; ugyanakkor valószínű, hogy az igény erre a fejlesztésre kezdetben nem volt nyilvánvaló számukra. Érdemes megjegyezni, hogy a közbeszerzési folyamatot is csupán decemberben indították el, a hírek szerint.

Related posts