Íme, hogyan alakulnak a bér- és juttatási szabályok 2024. január 1-jétől:


Új év, új kihívások – 2025-től kezdve mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak újra kell átgondolniuk a bérekkel, fizetésekkel, cafetériával és munkajogi előírásokkal kapcsolatos ismereteiket. Az Országgyűlés az elmúlt hetek és hónapok során számos fontos változásról határozott. Összegyűjtöttük azokat az újdonságokat, amelyek széles körben érinthetik az embereket.

A minimálbér 9%-kal, bruttó 290.800 forintra, azaz adókedvezmények nélkül nettó 193.382 forintra nő 2025 január 1-jével, a garantált bérminimum pedig 7%-kal bruttó 348.800 forintra, azaz nettó 231.952 forintra emelkedik.

A teljes munkaidőben foglalkoztatott minimálbéres munkavállalók hetibére 66.860, napibére 13.380, órabére 1.672 forint lesz.

A legkisebb bér emelkedése következtében minden olyan juttatás is növekszik, amely ehhez az összeghez kapcsolódik.

A családi adókedvezmény 2025. július 1-jétől egy gyermek esetében 15 ezer, két gyermek esetén 30 ezer, három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 49 500 forintra emelkedik.

A kedvezmények, beleértve a 25 év alatti fiatalok és az első házasok számára elérhető lehetőségeket, január 1-jétől kizárólag az EGT-államok állampolgárai, valamint Magyarország szomszédos, de nem EGT-tag államaiból érkező külföldi magánszemélyek számára állnak rendelkezésre.

A legfrissebb HR trendekről szóló cikkeink itt elérhetőek. Kirúgás, harc a munkatársakkal, kiégés, kibírhatatlan kollégák, vagy éppen a Z generáció kihívásai? A munka világának változásait folyamatosan követjük.

Számos újdonság vár ránk a béren kívüli juttatások terén is.

A SZÉP-kártyán keresztül évről évre elérhető támogatási összeg a dinamikus magyar munkavállalók számára a korábbi 450 ezer forintról 570 ezer forintra emelkedik.

Amennyiben a fiatalok lakhatási támogatását is figyelembe vesszük, akkor az éves összeg 2 millió 370 ezer forintra rúg, ami körülbelül 200 ezer forintnyi cafeteria juttatást jelenthet az alkalmazottak számára.

Továbbá a cégautóadó 2025-re körülbelül 20%-kal emelkedik, emellett bevezetésre kerül az inflációhoz igazodó valorizációs szabály is.

2025-ben egy különleges lehetőség nyílik meg: egy évre, három alkalommal, adómentesen használhatjuk fel az egyéni nyugdíj-megtakarítási számlákon összegyűjtött pénzünket lakáscélokra. Ez a lépés új lehetőségeket kínál a lakásvásárlás vagy felújítás terén, így érdemes figyelemmel kísérni a részleteket!

Az eredetileg az időskor biztonságának megteremtésére felhalmozott összegek önerőből történő ingatlan (lakás, ház, telek) vásárlására, házépítésre, -bővítésre, külső-belső korszerűsítésre, de korábbi lakáscélú hitelek rendes (havi), valamint elő- és végtörlesztésére is fordíthatóak.

2025 nyarától új mulasztási bírságra kell felkészülniük a munkáltatóknak. Az új szabályozás célja, hogy az adóhatóság hatékonyabban tudja ellenőrizni és szankcionálni, amikor a foglalkoztatási adatok bejelentése vagy bevallása elmarad.

A szociális hozzájárulási adó (szocho) alapját a munkáltató a 2025. január 1-jétől létesített jogviszonyok esetében a korábbi 2 év helyett már csak 1 évig csökkentheti legfeljebb a minimálbér összegével. Az ezt követő 6 hónapban már csak az előzőekben megállapított kedvezmény 50 százalékával.

A módosítás érinti a szakirányú és a duális oktatás adókedvezményét is: a munkáltató a 2024. december 31-ét követően induló képzések esetében legfeljebb 12 hónapig érvényesítheti ezt azok tekintetében, akik a szakirányú oktatást saját foglalkoztatónál teljesítik, és legkésőbb a kurzus befejezését követő 2. vizsgaidőszakban szakmai vizsgát tesznek.

A címlapkép egyedi illusztrációval készült. A képet a Getty Images biztosította.

Related posts