Így válaszolnak a külföldi vállalatok Donald Trump vámháborújára

Egyre több nemzetközi nagyvállalat hoz olyan döntéseket, amelyek révén termelésük egy részét az Egyesült Államok területére helyezik át, vagy ott bővítik kapacitásaikat. E lépések hátterében részben a Trump-adminisztráció által bevezetett vámok állnak, amelyek célja éppen az ilyen típusú beruházások ösztönzése volt. A csokoládéipartól kezdve az autógyártáson át egészen a chipgyártásig számos iparági szereplő mérlegeli jelenlétének megerősítését, vagy már aktívan belefogott a tőkebefektetésekbe. Az alábbiakban összegyűjtjük a leglényegesebb bejelentéseket.
A svájci csokoládégyártó vállalat bejelentette, hogy szándékában áll fokozni amerikai gyártását, hogy ellenálljon a "zavaró környezet" kihívásainak - nyilatkozta a cég vezérigazgatója április 10-én.
A BMW vezetősége április 10-én bejelentette, hogy fontolóra veszik a dél-karolinai Spartanburgban található gyáruk termelésének bővítését, és a jövőben akár több műszakban is dolgoznának. Ezzel a lépéssel a vállalat célja, hogy 80 000 egységgel növelje éves termelési kapacitását.
Az olasz szeszesital-gyártó cég vezetése március 5-én bejelentette, hogy alaposan áttanulmányozzák az amerikai termelési kapacitások bővítésének lehetőségeit.
A tajvani szerződéses laptopgyártó cég lehetőséget lát arra, hogy bővítse tevékenységét az Egyesült Államok területén. Vezérigazgatója januárban arról számolt be, hogy több déli állammal is folynak tárgyalások egy potenciális befektetés kapcsán.
A svéd higiéniai termékeket előállító cég vezérigazgatója januárban bejelentette, hogy a gyártás jelentős részét áthelyezhetik az Egyesült Államokba, amely lehetőséget teremt a mexikói és kanadai termelés csökkentésére.
A japán autógyártó azt tervezi, hogy az autógyártás egy részét Mexikóból és Kanadából az Egyesült Államokba helyezi át, és célja, hogy az országban eladott autók 90%-át helyben állítsa elő - jelentette a Nikkei április 15-én.
A dél-koreai autógyártó április 24-én közölte, hogy a Tucson crossover gyártását Mexikóból az Egyesült Államokba helyezi át, válaszul az amerikai vámokra.
Az olasz prémiumkávégyártó cégnél április 1-jén a vezérigazgató kifejtette, hogy amennyiben az amerikai vámok hatással lennének a vállalatra, komolyan mérlegeli egy új gyár létesítését az Egyesült Államokban, hogy elkerülje a kedvezőtlen következményeket.
A tajvani mesterséges intelligencia szervereket előállító vállalat vezetője januárban bejelentette, hogy különböző helyszíneket mérlegelnek egy amerikai beruházás kapcsán, főként Texas állam területén.
Az olasz kávékészítő tovább folytatja amerikai terjeszkedését - közölte a cég április 3-án. A Lavazza, amely az USA-ban értékesített kávémennyiségének mintegy felét helyben állítja elő, azt tervezi, hogy ezt a mennyiséget 100%-ra növeli.
A dél-koreai sajtó januárban arról számolt be, hogy az elektronikai óriáscég mérlegeli a hűtőszekrények gyártásának áthelyezését Mexikóból a Tennessee államban található gyárába.
Az Apple egyik beszállítója fontolóra veszi, miként válaszolhatna a vámok kihívásaira azzal, hogy a termelési kapacitásainak egy részét Kínán kívülre helyezné át, többek között az Egyesült Államokba - tájékoztatta a nyilvánosságot az elnök április 9-én.
A luxuskonglomerátum vezérigazgatója januárban bejelentette, hogy "komolyan mérlegelik" az amerikai gyártási kapacitásaik növelését.
A német autógyártó vezetője április 30-án bejelentette, hogy aktív tárgyalásokat folytatnak a Trump-kormányzat képviselőivel az Egyesült Államokban történő terjeszkedés lehetőségeiről.
A japán autógyártó fontolgatja, hogy Japán helyett nagyobb arányban gyártson az Egyesült Államokban járműveket a helyi piacra - jelentette a Nikkei április 5-én.
A svájci gyógyszergyártó vállalat április 10-én bejelentette, hogy 23 milliárd dolláros befektetést tervez az Egyesült Államokban, amelynek keretében 10 új létesítmény építésére és meglévő üzemek bővítésére fordítja a forrást.
A svájci gyógyszeripari óriás bejelentette, hogy a következő öt év során 50 milliárd dolláros befektetést eszközöl az Egyesült Államokban, ezzel több mint 12 000 új munkahelyet teremtve. A hírt április 22-én tették közzé.
A technológiai óriás fontolóra vette, hogy a Mexikóban gyártott szárítógépeit a dél-karolinai üzemébe költöztesse, ahogy arról a Korea Economic Daily januári jelentése beszámolt.
A Chrysler anyavállalata bejelentette, hogy új középkategóriás pickupot fog gyártani az illinois-i Belvidere városában - áll a januári közleményben.
A tajvani chipgyártó cég a közeljövőben jelentős beruházásokat tervez az Egyesült Államokban, ahol öt új chipgyártó üzem felépítését tűzte ki célul - nyilatkozta a vállalat vezérigazgatója márciusban.
A Volkswagenhez tartozó Audi az amerikai piacra szánt legfontosabb autóira összpontosítva bővíti a gyártást Észak-Amerikában, és még az idén döntést hoz arról, hogy hová települjön, mondta az Audi vezérigazgatója februárban.
A Volkswagen pénzügyi igazgatója januárban bejelentette, hogy a vállalat az Egyesült Államokban szeretné fokozni a termelést.
A Volvo Cars a vámoktól függően áthelyezheti a termelés egy részét az USA-ba, mondta a vezérigazgató március 5-én.
Forrás: Reuters hírügynökség