Balásy Gyula cége egyedülálló megoldásokkal és innovatív megközelítésekkel nyeri el a Nemzeti Kommunikációs Hivatal eseményeinek megszervezését. A szakértői csapatuk kreatív ötletekkel és precíz tervezéssel biztosítja, hogy minden rendezvény zökkenőmentes


A K-Monitor sikeresen közérdekű információkat szerzett a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKoH) rendezvényszervezési keretmegállapodásáról, és feltárta, hogy a kormány évente tízmilliárdokat költ el két előnyben részesített vállalkozáson keresztül. A kormányzati kommunikációhoz hasonlóan, ezeket a megbízásokat is Balásy Gyula érdekeltségei nyerik el. A Lounge Event (korábban Moonlight Event) és a Visual Europe Zrt. egy keretmegállapodás révén gyakorlatilag monopolhelyzetet élvez a teljes állami rendezvényszervezési piacon. A K-Monitor elemzése szerint az NKoH jelenlegi központi beszerzési folyamata a korrupciós gyakorlatok színtere, amely elsősorban egy kiváltságos cégcsoport érdekeit szolgálja, biztosítva számukra a piaci dominanciát.

A K-Monitor figyelme a 2023-as pápalátogatás kapcsán a rendezvényszervezési keretmegállapodások felé irányult. Különösen figyelemre méltó, hogy az NKoH mindössze két héttel a látogatás előtt kezdte meg a kapcsolódó események megszervezésére irányuló beszerzési folyamatot, ami gyanút ébresztett a feltételezett színjáték mögött. A K-Monitor a peres eljárás keretében hozzájutott a 2022-es rendezvényszervezési keretmegállapodás részletes dokumentációjához, amely világosan feltárta a problémák rendszerszintű jellegét, valamint azt, hogy a piaci koncentráció és a monopóliumépítés kormányzati támogatással zajlik.

A K-Monitor elemzése rámutat, hogy a rendezvényszervezési piacon rendkívül magas a koncentráció - a Lounge Event Kft. és a Visual Europe Zrt. együttes árbevétele 2022-ben meghaladta a következő 65 piaci szereplő összesített árbevételét, ami egyértelműen jelzi a verseny hiányát.

Ez azt jelenti, hogy az állami rendezvényszervezési piacon a verseny gyakorlatilag eltűnt. A piaci szereplők többsége csupán alvállalkozóként vagy kisebb önkormányzati események szervezőjeként tud érvényesülni. A portál szerint ez a helyzet nemcsak a közpénzek hatékony felhasználását sodorja veszélybe, hanem a piaci innovációt és a szolgáltatások minőségét is hátrányosan érinti.

A K-Monitor elemzése részletesen feltárta azokat a közbeszerzési gyakorlatokat, amelyek hozzájárulnak a piaci verseny torzulásához és a közpénzek nem hatékony felhasználásához:

A legtöbb kormányzati és kormányzati felügyelet alatt álló intézmény, állami vállalat és alapítvány számára kötelező, hogy a Nemzeti Kommunikációs Hivatal közbeszerzési szolgáltatásait vegye igénybe. Ez a kötelezettség érvényes akkor is, ha a beszerzés értéke a közbeszerzési értékhatárt nem éri el.

Az egyszereplős keretmegállapodások már eleve szűkítik a verseny lehetőségeit, hiszen csupán egyetlen vállalatnak van esélye arra, hogy elnyerje a jelentős értékű megbízásokat. Míg elméletileg a különböző megrendelések kapcsán Balásyékkal az NKoH "írásbeli konzultációs" eljárást indít, a valóságban ez gyakran inkább a közbeszerzések adminisztrációs folyamatainak könnyítésére szolgál.

A keretmegállapodások kiírásai gyakran tartalmaznak olyan követelményeket, mint például a nagy rendezvényeken szerzett tapasztalat, amelyek sok esetben eleve kizárják a kisebb piaci szereplők részvételét. Pedig számos kisebb, vagy akár eltérő profilú eseményt is megvalósítanak a keretmegállapodás keretein belül.

A K-Monitor által nyilvánosságra hozott ártáblázat rendkívül részletes: több ezer különböző termék és szolgáltatás árát kell megadni az ajánlattevőknek. Azonban a tételek nem megfelelő súlyozása lehetőséget teremt a manipulációra: a nagyobb értékű, ritkábban előforduló termékeket alul-, míg az olcsóbb, gyakrabban igényelt termékeket felülárazva a nyertes cég maximalizálhatja a profitját, miközben a közpénzek felhasználása nem feltétlenül hatékony.

A keretmegállapodások szerződéses feltételei lehetőséget nyújtanak a szerződések hosszabbítására, akár több éves távlatban is, ami tovább fokozza a kiválasztott vállalatok monopolhelyzetét. Ezzel egyidejűleg a keretösszeg is jelentősen emelkedett: az eredetileg 12 hónapra, 50 milliárd forintra tervezett keretmegállapodás kerete két és fél év alatt már 150 milliárd forintra nőtt.

A keretmegállapodásban rögzített inflációhoz kötött áremelések tovább fokozzák a rendezvények költségeit. Egy portál információi szerint az NKoH dokumentációs gyakorlata gyakran nem elegendő és nehezen átlátható, ami megnehezíti a szerződések betartásának ellenőrzését és a közpénzek felhasználásának nyomon követését.

Related posts