Így tehet téged beteggé az okosórád:

Az okosóra használata során könnyen elfeledkezhetünk erről a fontos tényezőről, pedig ennek komoly egészségügyi következményei lehetnek.
Az okosórádon olyan veszélyes baktériumok rejtőzhetnek, amelyek akár komolyan meg is betegíthetnek - derült ki egy tanulmányból. Amerikai tudósok arra figyelmeztettek, hogy az ilyen eszközök tisztításának elmulasztása, bőrbetegségekhez, hasmenéshez, sőt szepszishez vezethetnek.
A Florida Atlantic University tudósai alaposan megvizsgálták a piacon elérhető népszerű okosóra óraszíjakat, hogy feltárják, milyen baktériumok tanyáznak rajtuk. Az elemzés eredményei rávilágítottak, hogy a legtöbb szíj E. coli és Staphylococcus baktériumokkal van fertőzve, amelyek akár tüdőgyulladást is okozhatnak.
A kutatások során megállapították, hogy a műanyag, gumi és szövet anyagú óraszíjak a baktériumok melegágyai, míg a fém alapú, mint az arany és ezüst, kiemelkedően higiénikus választásnak bizonyulnak.
Prof. Nwadiuto Esiobu, a kutatás egyik társszerzője hangsúlyozta: "A műanyag és gumi óraszíjak kedvezőbb környezetet teremthetnek a baktériumok számára, mivel porózus és statikus felületük miatt vonzzák ezeket a mikroorganizmusokat, amelyeket így könnyen megtelepedhetnek rajtuk."
Az "Advances in Infectious Diseases" című tudományos folyóiratban közzétett egy új kutatás, amely rávilágított arra, hogy a vizsgált óraszíjak túlnyomó többsége - pontosan 95 százaléka - baktériumokkal szennyezett. A minták között az esetek 85 százalékában Staphylococcus baktériumot azonosítottak, amely bőrfertőzéseket, például sebek és kelések megjelenését okozhatja. Ezenkívül a Pseudomonas baktérium, amely különböző súlyos fertőzésekért, így húgyúti fertőzésekért is felelős, az óraszíjak 30 százalékán volt jelen. A szakértők szerint ez a felfedezés komoly közegészségügyi aggályokat vet fel.
Az E. coli bélbaktérium előfordulása meglepő módon az óraszíjak 60%-án kimutatható. Ez a baktérium súlyos egészségügyi problémákat okozhat, beleértve a heves gyomorfájdalmat, véres hasmenést, valamint veseelégtelenséget. Fontos megemlíteni, hogy mindkét baktériumtípus képes szepszist kiváltani, amely egy életveszélyes reakció a fertőzésekre. Ilyenkor az immunrendszer túlműködése következtében a szervezet saját szöveteit és szerveit is károsítja, ami komoly következményekkel járhat.
A kutatás során a szerzők arra az elhatározásra jutottak, hogy érdemes alaposan megvizsgálni a különböző fertőtlenítő módszerek hatékonyságát is. Megállapították, hogy egy népszerű fertőtlenítő spray és a 70%-os etanol kiemelkedően hatékonyan működik, függetlenül attól, hogy milyen anyagból készült az óraszíj. Mindkét készítmény mindössze 30 másodperc alatt képes volt elpusztítani a baktériumok 99,99%-át.
Egy 2019-ben készült brit kutatás során megállapították, hogy az órák akár nyolcszor is szennyezettebbek lehetnek, mint egy vécé. A tanulmány további érdekes eredménye, hogy a résztvevők körében minden negyedik személy soha nem végez tisztítást az óráján.