2025-re vonatkozó adózási szabályokkal kapcsolatban vegyes hírek érkeztek. A jó hír az, hogy számos kedvezmény és támogatás várja a vállalkozókat és magánszemélyeket, amelyek segíthetnek a pénzügyi terhek enyhítésében. Ugyanakkor a rossz hír az, hogy bizo

Adóemelések és adókedvezmények, megszűnő, ám továbbra is fennmaradó, valamint átalakuló költségek, újabb levonások.
Az elfogadott 2025-ös adócsomagban számos új szigorítás és könnyítés található. Íme a leglényegesebb adóváltozások, amelyeket érdemes megismerni.
2025. júliusától a gyermekes családok számára jelentős változás következik be, hiszen az adó- és járulékkedvezményeik 50%-kal nőnek. Ezt követően, 2026 januárjától újabb 50%-os emelés várható, ami a jelenlegi kedvezményekhez képest még kedvezőbb helyzetet teremt. Ez azt jelenti, hogy a családok anyagi helyzete jelentősen javulhat, lehetőséget teremtve számukra a jobb életkörülmények megteremtésére.
Ahogyan korábban említettük, az egy- és kétgyermekes családok kedvezménye továbbra is érvényesíthető a minimálbér és a bérminimum alapján, és ez a jövőben sem fog változni.
A gyermekek után járó adó- és járulékkedvezmény érvényesítésének szabályai változatlanok maradtak.
A PwC figyelmeztetése szerint 2025-től a családi kedvezmények igénylésére új szabályok lépnek életbe. Az első házasok és a 25 év alatti fiatalok csak magyar, EGT-tagállami, ukrán és szerb állampolgárok számára lesznek elérhetők. Ez azt jelenti, hogy azok, akik török vagy kínai állampolgárok, nem jogosultak a kedvezményekre.
2025 januárjától számos adó és illeték esetében új szabály lép életbe: az előző év júliusi inflációs mértékével, amely jelenleg 4,1 százalék, automatikusan emelkednek a tételesen fizetendő díjak. Ez az inflációs növekedés érinti a gépjárművek és pótkocsik vagyonszerzési illetékét, ismertebb nevén az átírási illetéket, továbbá a gépjármű regisztrációs adót és a gépjárműadót is. Érdemes megjegyezni, hogy a plug-in hibridek 2026 végéig mentesülnek az adófizetés alól. Az emelés a jövedéki adókat is érinti, ideértve az üzemanyagokat, az energiatermékeket és az alkoholos italokat.
A cégautóadó 2025-től 20%-kal fog emelkedni, míg a dohánytermékek jövedéki adója 8%-kal nő. Ezt követően, 2026-tól, mindkét adónem inflációkövetővé válik.
A munkáltatók a 35 év alatti munkavállalóiknak évi maximum 1,8 millió forintig (havi 150 ezer forintig) adhatnak béren kívüli juttatásként támogatást lakásbérleti díjuk megfizetéséhez vagy lakáscélú hitelük törlesztéséhez. Ehhez a magánszemély köteles bemutatni a munkáltatójának a lakhatási támogatás igénybevétel alapjául szolgáló bérleti vagy hitelszerződést. A fenti összeghatár felett egyes meghatározott juttatásnak számít a támogatás, ami még mindig kedvezőbb, mint a bér közterhe.
Eddig a Széchenyi pihenőkártyára maximum 450 ezer forintot tölthetett fel a munkáltató béren kívüli juttatásként (rekreációs keret), amit szállásra, szabadidős tevékenységekre, vendéglátásra használhatott fel a munkavállaló. 2025-től lesz egy új, Aktív Magyarország alszámla, amire további havi 10 ezer (évi 120 ezer) forintot tölthet fel a munkáltató. A dolgozó ebből a keretből például sporteszköz kölcsönzését, sportpályák bérlését, uszodabelépőt, testedzési szolgáltatásokat és egyéb sporttevékenységeket, szabadidős tevékenységeket fizethet ki. Mint az RSM blogja kiemeli, ezt a juttatást kizárólag a munkavállaló használhatja fel, társkártyával rendelkező közeli hozzátartozója nem.