Guruló eurók: Bulgária a közös valuta küszöbén, míg Magyarország távolodik a csatlakozástól.


Így hatványozódik a dezinformáció. A magyar kormánymédia a lakosság ellenkezését hangsúlyozva tárgyalja Bulgária küszöbönálló eurócsatlakozását - már ha egyáltalán szót ejt róla, de leginkább azt se. Nem véletlenül. A magyar lakosság nagy többsége ugyanis támogatná az euró bevezetését, amire azonban a sokadik Orbán-kormányban semmi szándék nincsen. Bulgáriában fordított a helyzet: a kabinet elkötelezett a közös európai pénz bevezetése mellett, míg a lakosság nagyjából fele-fele arányban megosztott.

Bulgáriában a félelmeket jelentős részben orosz, illetve oroszbarát helyi dezinformáció fűti.

Majdhogynem a legmagasabb szintről: az egyik parlamenti erő, a szélsőjobboldali, euroszkeptikus, oroszbarát Újjászületés (Vazrazsdane) párt, konkrétan annak európai parlamenti képviselője, Rada Lajkova egyebek mellett azt híresztelte, hogy az euró bevezetése után lesz egy határidő, amíg a lakosság elköltheti a pénzét, utána az Európai Bizottság lefoglalja a fizetésekből vagy megtakarításokból a számlákon levő pénzt, hogy "katonai célokra" fordítsa. Lajkova szerint az EU-ban "aktívan egyeztetnek" erről a lehetőségről.

Az orosz energiáról történő leválást, az oktatás színvonalának javítását, a piactorzító állami beavatkozások megszüntetését, a befagyasztott uniós forrásokhoz történő hozzáférés feltételeinek teljesítését és az állami kiadások csökkentését javasolja az Európai Bizottság a magyar kormánynak, miközben megállapítják, hogy Bulgária alkalmas arra, hogy január 1-jétől bevezessék az eurót.

Az ellenzéki politikus figyelmeztetett a digitális euró bevezetésének lehetséges következményeire, kijelentve, hogy ezáltal az Európai Központi Bank képes lesz "programozni" az emberek pénzügyeit. Kosztadin Kosztadinov, a párt vezetője, aggasztó jövőképet festett arról, hogy a leva átváltása nem a jelenlegi, 1,95583-as árfolyamon fog megtörténni, ami miatt a bolgár állampolgárok jelentős mértékben elveszíthetik megtakarításaik értékét.

Nem meglepő, hogy az Újjászületés mozgalom ezreit vonzotta az utcákra Szófiában, ahol az euró bevezetése ellen tiltakoztak. Rumen Radev elnök népszavazást javasolt a kérdésben, de a parlamentben végül nem kapta meg a szükséges támogatást, így a kezdeményezés elhalt.

Az euró bevezetésével kapcsolatos pletykákban egyetlen szó sem tükrözi a valóságot.

Related posts