Kínában bemutatkozott a világ leggyorsabb szerelvényének prototípusa, amely úgy szeli át a tájat, mint egy golyó.


Az alapos tesztelési folyamat után végre bemutatásra került a mindennapi használatra tervezett kínai expressz első prototípusa. Az átlagos utazósebessége 400 kilométer óránként, míg a végsebessége elérheti a 450 kilométer óránkénti sebességet.

A CR450 ötezer vizsgálaton esett át, mielőtt a nagyközönség is megcsodálhatta. A CR a China Railway, a Kínai Vasutak rövidítése, a szám pedig az elsőre golyóra emlékeztető szerelvény csúcssebessége, amely ebben a kategóriában minden korábbi rekordot megdöntött. A szakemberek azonban nemcsak a teljesítményét, hanem formatervezését és innovatív megoldásait is dicsérik - jegyezte meg a Sun. A legfontosabb követelmény a biztonságos üzemeltetés a nagy sebesség mellett is.

A légellenállás mértékét a lehető legalacsonyabb szintre optimalizálták, ami kedvezően hat az energiafogyasztásra is. Ezen kívül a rezgés és zajszint precíz szabályozása is megtörtént, emellett pedig okos technológiákat építettek be a szerelvénybe.

Mintha a jövőből érkezett volna: a kényelem érdekében feltűnően szögletes az utasrész, míg maga a "mozdony" orra inkább egy áramvonalas golyóra emlékeztet.

A business class elegáns és gondosan megtervezett belső tere a légiközlekedés luxusának szintjét idézi, amely versenyre kel az utasszállító óriásgépek első osztályának kényelmével.

A CR450 intelligens felügyeleti és diagnosztikai rendszere 4000 forrásból valós időben összegzi a beérkező információkat a többi között akár a tengelyhőmérsékletről is. A fejlett technológia révén a vonat felismeri, értékeli és megteszi a szükséges intézkedéseket.

Adaptív világítással tervezték, amely a kültéri viszonyokhoz igazítja a fényerőt. A mosdókba érintés nélkül lehet belépni, az utastérben pedig családi fülkék és többfunkciós terek is kialakíthatók.

"Határozott célunk, hogy utasaink számára sokszínű, kényelmes és egyedi szolgáltatásokat kínáljunk, melyek hozzájárulnak utazási élményeik gazdagításához" - nyilatkozta Zsen Guang-csiang, a Kínai Vasutak egyik kiemelkedő vezetője.

Bár a részletes tesztelés megtörtént, a mérnökök véleménye szerint még finomhangolásokra van szükség, mielőtt az utasok is helyet foglalhatnak a szerelvényen.

Kína vasúthálózata több mint 160 ezer kilométeres, ennek csaknem egyharmada nagysebességű vasútvonal. Összehasonlításul: a magyar vasúthálózat nyolcezer kilométeres, sok helyütt elavult, és gyakori a sebességkorlátozás. A Gubacsi hídon például csak öttel "száguldozhatnak" a vonatok.

Kínában közben már gőzerővel dolgoznak a repülőgépeket is felülmúló, lebegő vonatok fejlesztésén, amelyeket a „villám” névvel illettek. Ezek a lenyűgöző járművek akár ezer kilométer per órás sebességet is elérhetnek. Ezzel szemben a hosszú távú kereskedelmi utasszállító járatok sebessége némileg mérsékeltebb, de így is lenyűgöző.

A China Railway a mágneses levitációs technológia segítségével, vákuumalagutakban fogja szállítani utasait, lehetővé téve számukra, hogy olyan sebességgel utazzanak, amiről eddig csak álmodni mertek.

Kínában már működik egy mágnesvasút, amely a sanghaji repülőteret köti össze a városközponttal - a 30 kilométeres utat nagyjából hét perc alatt teszi meg. A kínai nagysebességű szerelvények átlagos teljesítménye egyébként 350 kilométer óránként, és az 5G kapcsolat kiválóan működik még a hosszú alagutakban is.

Related posts