A Fülöp-szigeteki vendégmunkások a kicsiny somogyi faluban fáradhatatlanul végzik a tehenek fejését, hozzájárulva ezzel a helyi gazdaság működéséhez és a hagyományos mezőgazdasági élethez.


Már egy somogyi tehenészetben Fülöp-szigeteki munkavállalók látják el a szarvasmarhákat – számolt be róla a sonline.hu.

A mindössze ezres lélekszámú Homokszentgyörgyön élő filippínó vendégmunkások nem beszélnek magyarul, ám a szomszédjuk elmondása szerint "rendkívül udvariasak, ha szükséges, akár naponta 15-ször is köszöntik egymást egy egyszerű 'szia'-val".

Jelenleg hat filippínó tartózkodik egy olyan épületben, amelyet a munkaadók szálláshellyé alakítottak át.

A faluban ezek szerint nem volt jelentkező, mert biztosan meghirdették az állást, vagy a jelentkezők nem voltak elég képzettek. Talán az is közrejátszik, hogy a külföldi vendégmunkások alacsonyabb bérért is elvállalnak munkákat

„Kérlek, alakítsd át a szöveget a saját stílusodban” – kérte Czinke János polgármester a lap munkatársát.

A vendégmunkások a sonline.hu riporterének kifejtették, hogy bár a munka kihívásokkal teli, mégsem jelentenek számukra problémát. "Fáradtnak érezzük magunkat, de utána bőségesen pihenünk a szálláson, és ritkán mozdulunk ki a faluban" - osztotta meg tapasztalatait egyikük.

A Fülöp-szigetekről származó munkavállalók egy közvetítőirodán keresztül érkeztek a homokszentgyörgyi tehenészethez, értesültünk a Bos-Frucht Agrárszövetkezet elnökének nyilatkozatából. Egyed Barna kiemelte, hogy a vidéki környezetben nem találtak olyan munkásokat, akik télen-nyáron, folyamatosan megbízhatóan végezték volna a feladatokat.

Egy állattartó telepen az év minden egyes napján, összesen 365 napon át, folyamatos és szakszerű gondoskodásra van szükség az állatok számára. Ez magában foglalja az etetést, itatást és almolást, valamint az állategészségügyi kezelések precíz végrehajtását a megszokott protokollok szerint. A fejési folyamatok is szigorúan meghatározott időpontokban zajlanak. Bár Homokszentgyörgy egy vidéki település, sajnos nem sok fiatal, elkötelezett munkavállaló akad, aki szívesen részt venne az állattenyésztés izgalmas, ám kemény munkájában. A motivált és dolgozni vágyó emberek hiánya komoly kihívást jelent a helyi állattartók számára.

- fogalmazott.

A hat Fülöp-szigeteki vendégmunkás közül több mint a fele már korábban is részt vett állattenyésztési képzésben más országokban, így számukra nem volt újdonság ez a fajta tevékenység – tette hozzá.

Homokszentgyörgy legutóbb azért került a figyelem középpontjába, mert a település lakói összefogtak, és száz új járőrt alakítottak, hogy fellépjenek a növekvő lopássorozatok ellen.

Related posts