Friedrich Merz ambiciózus tervei között szerepel, hogy az Európai Unió vezetőjeként tevékenykedjen, és ennek érdekében nem habozik szembenézni az Orbán Viktorral kapcsolatos kihívásokkal sem.

Május 6-án a német parlament történelmi jelentőségű eseménynek ad otthont: kancellárt választanak. Az új vezető nem más, mint Friedrich Merz, aki Angela Merkel régóta elkötelezett ellenfele, és aki párttársai által három alkalommal is a mélybe taszították. Merz 23 évet töltött el abban a reményben, hogy elérheti politikai álmát, és most végre elérkezett ez a pillanat. A konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikai színtérre való visszatérése a három és fél év után távozó szociáldemokrata Olaf Scholz helyét fogja elfoglalni a kancellári hivatalban.
A német külpolitika megváltozása jelentős hatással bír Magyarországra is. Merz sokkal markánsabb vízióval rendelkezik arról, hogy Németország milyen szerepet töltsön be az Európai Unióban, mint korábbi elődje. Scholz nem igazán találta meg a helyét Brüsszelben, és a Merkel-féle vezető szerepet sem tudta továbbvinni, így a többi uniós tagállam hiába várta, hogy Németország irányt mutasson.
Mivel Merz nem akarja megismételni Scholz hibáit, már februári győzelme után bejelentette, hogy Németország újra az Unió élére fog állni. Ígéretét a Szociáldemokrata Párttal (SPD) áprilisban megkötött koalíciós szerződésben is megerősítette.
A dokumentum rámutat, hogy az Európai Uniónak eddigi legnagyobb szüksége van egy erőteljes Németországra, amely aktívan hozzájárul az európai elképzelésekhez és elköteleződéseihez. Ennek érdekében az új német kormány "hatékony és megbízható európai politikát" kíván kialakítani, hogy érvényesítse a német és európai érdekeket. A megállapodás értelmében Merzék a "weimari hármaknak" nevezett koalíció keretein belül, Franciaország és Lengyelország partnerségével kívánják elősegíteni a legfontosabb európai döntések előkészítését.